Rusya'da tutuklu bulunan ABD vatandaşı Paul Whelan'dan Biden yönetimine sitem

Rusya'da tutuklu bulunan ABD vatandaşı Paul Whelan'dan Biden yönetimine sitem

Rusya'da tutuklu bulunan ABD vatandaşı Paul Whelan'dan Biden yönetimine sitem

ABD ve Rusya arasında dün gerçekleşen mahkûm takasının ardından, 2020 yılında casusluk suçlamasıyla Rusya’da 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Paul Whelan CNN International’dan Jennifer Hansler’a açıklamalarda bulundu. ABD’li eski donanma mensubu Whelan, “Serbest bırakılmamı sağlamak için daha fazlasının yapılmaması beni büyük hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya'da tutuklu ABD'li kadın basketbolcu Brittney Griner, “ölüm tüccarı” lakaplı Rus silah kaçakçısı Viktor Bout ile mahkum takası kapsamında serbest bırakıldı.

Söz konusu takası dünyaya duyuran ABD Başkanı Biden, 'Dakikalar önce Brittney Griner ile görüştüm. Kendisi güvende. Şu an evine dönmek için uçakta' ifadelerini kullandı.

Dünyada ses getiren mahkûm takasının ardından yaklaşık 4 yıldır Rusya'da tutuklu bulunan eski Amerikan deniz piyadesi Paun Whelan, CNN International’a konuştu.

Whelan, Biden yönetimine sitemde bulunarak kendisinin serbest bırakılması için yeterli çaba sarf edilmediğine değindi ve bu durumun onda hayal kırıklığına sebep olduğunu söyledi.

(Brittney Griner ---solda--- /  Viktor Bout )

Tutukluluk süresinin 4’üncü yıla yaklaştığını hatırlatan Whelan, “Serbest bırakılmamı sağlamak için daha fazlasının yapılmaması beni büyük hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Whelan, Griner'ın serbest bırakılmış olmasından mutlu olduğunu ancak kendisi hakkındaki görüşmelerin ve gelişmelerin olumlu ilerlediğine inanmaya yönlendirildiğini söyledi.

İşlemediği bir suç yüzünden parmaklıklar ardında olduğunu belirterek, “Neden burada olduğumu hala anlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Whelan, Moskova’nın kendisini Trevor Reed ve Griner'dan farklı bir kategoride değerlendirildiğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, "Ne yazık ki tamamen gayrimeşru nedenlerle Rusya, Paul'un davasına Brittney'inkinden farklı bakıyor. Henüz Paul'un serbest bırakılmasını sağlayamadık ancak pes etmiyoruz, asla pes etmeyeceğiz” açıklamasını yapmıştı.

ABD vatandaşı Paul Whelan, 2018 yılının Aralık ayında Moskova'da casusluk suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. 2020 yılında ise 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ANKARA'DA GÖRÜŞMÜŞLERDİ

Türkiye, geçtiğimiz ay kritik bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı.

CIA Direktörü William Burns ile Rusya Dış İstihbarat (SVR) Örgütü Başkanı Sergey Narışkin MİT’in ev sahipliğinde Ankara’da bir araya geldi.

ABD’li ve Rus istihbarat şeflerinin görüşmesinde esir takasının ele alındığı düşünülüyor.

İngiltere, İtalya ve Japonya'dan ortak hamle: Yapay zeka destekli savaş uçağı üretecekler

İngiltere, İtalya ve Japonya'dan ortak hamle: Yapay zeka destekli savaş uçağı üretecekler