Rusya'dan BM'nin Suriye'de rejimi suçlayan kimyasal raporuna itiraz

Rusya'dan BM'nin Suriye'de rejimi suçlayan kimyasal raporuna itiraz

Rusya'dan BM'nin Suriye'de rejimi suçlayan kimyasal raporuna itiraz

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, BM bağımsız araştırma komisyonunun Suriye'de rejimin üç kez kimyasal silah kullandığına ilişkin raporunun çelişkili olduğunu ve yeterli kanıt bulunmadığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Suriye'de rejimin 3 kez kimyasal silah kullandığı yönündeki BM Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün son raporuna Rusya'dan itiraz geldi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, raporun çelişkili ve yeterli kanıttan yoksun olduğunu ifade etti.

İbrahim Kalın Halep'i yazdı, kimyasal silah suçlamasında bulundu

'Rejim güçleri üç kez kimyasal silah kullandı'

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (OPCW), Suriye'de kimyasal silah saldırılarına ilişkin son raporunu kapalı oturumda görüştü. Bağımsız araştırma komisyonunun söz konusu raporunda, Suriye'de rejime bağlı güçlerin üç kez kimyasal silah kullandığı belirtiliyor.

Suriye'deki kimyasal saldırılarla ilgili inceleme sona yaklaşıyor

'Çelişkili, kanıt yok'

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, BM komisyonu raporunun "çelişkili" olduğunu ve rejimin kimyasal silah kullandığına ilişkin "kanıt bulunmadığını" ileri sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

IŞİD’in kimyasal silah fabrikası bombalandı

'Ceza gerektiren bir kanıt yok'

Bir gazetecinin, "ABD-Rusya girişimiyle hazırlanan 2118 no'lu BMGK kararı Suriye'de kimyasal silah kullananların cezalandırılmasını öngörüyor. Komisyon raporunu tamamladı. Güvenlik Konseyi herhangi bir adım atacak mı?" sorusuna Churkin, "Ceza gerektiren herhangi bir kanıt olmadığını düşünüyoruz" yanıtını verdi.

Suriye'de yeniden kimyasal silah iddiası

'Bulgular kesin değil, yasal bağlayıcılığı yok'

Rapordaki bulguların kesin olmadığını, hiçbir yasal bağlayıcılığının bulunmadığını ve bu nedenle rejime yaptırım uygulanamayacağını öne süren Churkin, komisyonu görevini yerine getirmemekle de eleştirdi.

'Suriye rejimi üç kez kimyasal silah kullandı'

Bağımsız araştırma komisyonunun başkanı Virginia Gamba ise raporun arkasında durduklarını belirterek, Suriye'de rejim güçleri tarafından üç kez kimyasal silah kullanıldığına dair "yeterli kanıt" olduğunu vurguladı. Gamba, raporun sonuçlarına Rusya'nın karşı çıkmasının kendilerinde bir hayal kırıklığına neden olup olmadığına ilişkin soru üzerine, "Biz işimizi yaptık ve işimiz, kimyasal silahları kimin kullandığını belirlemekti. Bundan sonrası ise Güvenlik Konseyine bağlı" dedi.

Komisyonun BMGK'ya sunduğu raporda, geçen sene 16 Mart'ta İdlib kentinde rejim güçlerinin helikopterlerden atılan varil bombalarıyla klor gazı saldırısında bulunduğu ifade edilmişti. OPCW, bir önceki raporunda da Suriye'de iki bölgede rejimin, bir bölgede ise terör örgütü DEAŞ'ın kimyasal silah kullandığını belirlemişti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber