hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya'dan bu kez Fransa'ya uyarı: Ukrayna’ya gönderilirse hedef haline gelirler

  Rusyadan bu kez Fransaya uyarı: Ukrayna’ya gönderilirse hedef haline gelirler
  expand
  KAYNAKİHA

  İngiliz silahlarının Ukrayna tarafından Rusya topraklarına yönelik kullanılması halinde İngiliz askeri tesislerini vurabileceğini söyleyen Moskova'da şimdi de Fransa'ya bir uyarı geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugün düzenlediği basın toplantısında “Eğer Fransızlar çatışma bölgesinde görünmek isterlerse ister istemez Rus ordusu için hedef haline gelir” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Şubat ayında yaptığı açıklamada, gelecekte Ukrayna’ya Fransız askerlerinin gönderilmesini göz ardı etmediklerini ifade etmiş ve tartışmaların da başlamasına neden olmuştu. Rusya tarafından yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ukrayna’ya asker göndermesi durumunda Fransız askerlerin Rus ordusu tarafından “meşru” hedef haline geleceği ifade edildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugün düzenlediği basın toplantısında Macron’un bu ifadesine yönelik soruları yanıtladı. Zaharova gazetecilere yaptığı açıklamada, "Macron'un bu söylemi Rusya için bir tür 'stratejik belirsizlik' oluşturma arzusu” ifadesin kullandı. “Macron’u hayal kırıklığına uğratmak zorundayız” diyen Zaharova, “Eğer Fransızlar çatışma bölgesinde görünmek isterlerse ister istemez Rus ordusu için hedef haline gelir” ifadesini kullandı.

  Rusya, Ukrayna'nın Rusya'yı vurmak için İngiltere tarafından sağlanan uzun menzilli füzeleri kullanması halinde Ukrayna ve Ukrayna dışındaki İngiliz askeri hedeflerine saldırı düzenleyebileceğini açıklamıştı. 
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow