hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya'dan kozmonotları 'kurtarma' planı

  Rusyadan kozmonotları kurtarma planı
  expand

  Rusya, Soyuz aracındaki sızıntı nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) üç mürettebatı dünyaya geri getirmenin yollarını araştırıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Soyuz MS-22’nin soğutma sıvısı sızıntısı sebebiyle uzay aracının mürettebatlı uçuşa uygun olup olmadığını belirlemek için testler sürerken, Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), üç mürattabatı planlanan süreden önce ülkeye geri getirmek için “kurtarma planı” üzerinde çalışıldığını açıkladı.

  Roscosmos ve NASA yetkilileri düzenledikleri ortak basın toplantısında, Soyuz MS-22 aracının ekipman bölmesinin dış kasasında hasar tespit edilmesi ve bu hasar nedeniyle uzay aracında sızıntının yaşanması konusunda açıklamalarda bulundu.

  Euronews Türkçe'de yer alan habere göre Roscosmos’da insanlı uzay uçuşu programlarını yöneten Sergei Krikalev, üç kozmonotun getirilmesi için insansız bir uzay aracının gönderilmesinin planlandığını, ancak bu konuda nihai bir karar verilmediğini bildirdi.

  Rusyadan kozmonotları kurtarma planı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Krikalev, Soyuz MS-22 kapsülünün uçuş için elverişli olmaması halinde, mart ayı ortalarında Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılması planlanan yeni kapsülün yolculuğunun öne alınabileceğini ve bu uçuşun ISS’deki kozmonotları geri getirebilmek için mürettebat olmadan gerçekleşebileceğini bildirdi.

  NASA ISS Program Direktörü Joel Montalbano, Rusların gelecek Soyuz kapsülünü şubat ayı sonlarında atabileceğini bildirdi.

  Geçen hafta kapsülde sızıntının tespit edilmesinin ardından, Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitriy Petelin’in planlanan uzay yürüyüşlerinin iptal edilmesine karar verilmişti.

  Bu sızıntı dışında ISS ve Soyuz MS-22 aracındaki tüm sistemlerin normal çalışmalarına devam ettiği ve mürettebatın güvende olduğu açıklanmıştı.

  MS-22 kapsülü, eylül ayında Rus Dmitry Petelin ve Sergey Prokopyev, ABD'li Frank Rubio ile ISS'ye gönderilmişti.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow