Rusya'dan "Suriye'de federal bir model olabilir" açıklaması

Rusya'dan "Suriye'de federal bir model olabilir" açıklaması

Rusya'dan Suriye'de "federal bir devlet modeline" geçilebileceği açıklaması geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sergey Ryabkov, "İşleyecek olması halinde Suriye'de federal bir devlet modeli mümkün" dedi. Rus Sözcü Türkiye'ye de suçlamalar yöneltti, "Türkiye ateşkes için bir mayın olabilir" ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, dün Moskova'da düzenlediği basın toplantısında konuştu ve Suriye'de işleyecek olması halinde bir federal devlet modelinin mümkün olabileceğini söyledi.

Ryabkov, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Suriye yönetimi ile muhalifler arasında 7 Mart'ta görüşmelerin başlamasını umduğu açıklamasına da değindi ve Suriye'de federal bir modelin olabileceğini söyledi. Ryabkov, "İşleyecek olması halinde Suriye'de federal bir devlet modeli mümkün olabilir" dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "Süreç henüz başlamadı fakat müzakerelerde böyle bir karar verilirse kimse itiraz etmez. Görüşmelerde Suriye'nin gelecekteki devlet düzenine ilişkin görüşmeler, tartışmalar sonucunda federal modelin birleşik, seküler, bağımsız ve egemen bir Suriye ulusunun korunmasına hizmet edeceği kanaatine varılırsa, buna kim karşı çıkacak?" diye konuştu.

Suriye halkının bir karar vermesi halinde kendilerinin doğal olarak bunu kabul edeceklerini açıklayan Ryabkov, "Bu Suriyelilerin vereceği bir karardır. İsterlerse üniter bir devlet olur, isterlerse federasyon kurulur. Moskova'nın Suriye için bin kilometre uzaktan birilerinin dikte ettirmesiyle hazırlanmış bir model önerisi olmayacak" diye konuştu.

Ryabkov, Suriye'de Kosova senaryosu uygulanmasına ise izin vermeyeceklerini söyledi.

Ryabkov'un gündeminde Suriye'deki ateşkes de vardı, Rus Sözcü Türkiye'ye ağır suçlamalarda bulundu. Sergey Ryabkov, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik eylemlerinin, Suriye konusunda Rusya ve ABD arasındaki anlaşmaların uygulanmasında "bir mayın olabileceğini" ve ateşkesi "sabote edebileceğini" iddia etti.

Sergey Ryabkov, "Maalesef Türk meslektaşlarımız sınır ötesi saldırılarından, bir güvenli bölge oluşturma düşüncesinden vazgeçmediler. Suriye'deki durum, Ankara'nın nasıl davranabileceği açısından çok tehlikeli ve aşırı zor. Eğer ateşkesi güçlendirme süreci böyle devam ederse, Ankara'nın eylemleri Suriye ateşkesinin hayata geçirilmesi önünde bir 'mayın' olabilir." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Suriye sınırındaki askeri hazırlıklara ve hareketliliğin üzerinde durduğunu ve bundan dolayı endişelendiğini söyleyen Ryabkov, "Eğer bu eylemleri gerçekleştiren ülkelerin hükümetleri bazı amaçları için güç kullanmaya niyet ederse, geliştirmek için çok çalışılan herşey için bu ölümcül bir darbe olabilir." dedi.

Rusya ve Şam'ın Suriye'de ateşkesi ihlal ettiğine dair haberleri reddeden Ryabkov, ABD öncülüğündeki koalisyonun da Suriye'de "kendilerini dinleyen" grupların kontrolüne odaklanması gerektiğini belirtti.

Rusya'nın ABD ile "her an her şekilde" görüşmeye hazır olduğunu dile getiren Bakan Yardımcısı, "Moskova, her an her şekilde (ABD) ile işbirliğini yeniden başlatmaya hazır olacaktır, başkanlık komisyonu dahil." dedi.

Ancak Rus yetkili, ABD'nin dile getirdiği Suriye'de bir B Planı'na karşı olduklarını belirterek, "Suriye için B Planı'nın gündeme getirilmesini reddediyoruz. Bu tür yanlış bilgilendirmeye dahil olanlar görüşmeleri sabote etme amacı güdüyorlar." diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS