hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya'dan Zeytin Dalı Harekatı açıklaması

  Rusyadan Zeytin Dalı Harekatı açıklaması
  expand

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kürt sorununu Türkiye'yle tartışmayı sürdürdüklerini belirtip Kürtlerin Suriye'deki siyasal sürece katılmasını sağlamak için gereken her şeyi yaptıklarını söyledi. Öte yandan, Soçi'ye katılması beklenen Kürt temsilciler, Afrin operasyonu durmadığı sürece 29-30 Ocak’ta düzenlenecek kongreye katılmayacaklarını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sputnik'in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova haftalık basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru karşısında, “Rusya, (Kürt sorununu Türkiye’yle) elbette konuşuyor. Bunu, hem (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov hem de diğer Rus yetkililer yapıyor. Birkaç yıldır Kürt siyasi güçlerin Suriye’deki siyasal sürece dahil edilmesi için gereken her şey yapılıyor” dedi.

  Zaharova ayrıca, şu anda tamamen Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin hazırlıklarına odaklandıklarını kaydedip “Kürt temsilcilere (kongre için) davetiye gönderildi. Yanıtı artık onlarda aramak gerek. Davetiyeti kabul edip etmemek ve dolayısıyla bu formata (kongreye) aktif bir biçimde katılmayı kabul edip etmemek onların cevabını bulması gereken bir soru” dedi. 

  Daha önce çeşitli Kürt temsilciler, Rusya’yı, Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’na ‘göz yummakla’ suçlayıp bu nedenle Soçi’deki kongreye katılmayacaklarını söylemişti. Reuters'ın son dakika haberine göre ise Kürtler Soçi'ye katılmayacaklarını açıkladı.

  Zaharova, Kürtlerin Suriye’deki rolüne ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi: “Kürt faktörü, Batılı partnerlerimiz tarafından da dahil olmak üzere, yıllardan beri kullanılıyor. Fakat bu Kürtlerin yararına olacak şekilde yapılmıyor. Benim izlenimime göre, Kürt halkı ancak uygun ve gerekli olduğunda kullanılıyor.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu arada Zaharova daha önce de Rusya’nın girişimi ile Soçi’de 29-30 Ocak’ta düzenlenecek kongre için 1600 Suriyeliye davet gönderildiğini söylemişti. Hem Suriye hükümetinden hem de muhaliflerden temsicilerin davet edildiği kongrede, ülkenin yeni anayasasının tartışılması bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow