hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya ilhakı duyurdu: Dünyadan ilk tepkiler geldi

  Rusya ilhakı duyurdu: Dünyadan ilk tepkiler geldi
  expand

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarihi bir açıklama yaparak tek taraflı referandumlarda ezici çoğunlukla onaylanmasının ardından Donetsk ve Luhansk ile Zaporijya ve Herson bölgelerinin, Rusya topraklarına katıldığını açıkladı. Bu tarihi ilanın ardından ise dünyadan ilk tepkiler geldi…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da Kremlin Sarayı'nda düzenlenen imza töreni ile birlikte 4 bölgenin ilhakını dünyaya duyurdu.

  Putin, "Halk, kararlarını çok net bir şekilde ifade etti. Batı’daki herkese şunu hatırlatıyoruz; burada yaşayanlar her zaman vatandaşımız olacaktır" dedi.

  İlhak kararının ardından dünyadan ise ilk tepkiler geldi…

  Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Rus lider Putin'in Ukrayna’daki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzalamasından çok kısa bir süre sonra yazılı açıklama yayımlayarak, Moskova'nın hamlesini kesin bir dille kınadı.

  Konsey açıklamasında Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü daha fazla ihlal için bahane olarak kullandığı yasa dışı referandumları ve sahte sonuçlarını tanımayacağını ifade etti.

  Tüm üyeler adına yapılan açıklamada, Rusya’nın kasıtlı olarak uluslararası düzeni baltalamasının küresel güvenliği riske attığını belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ZELENSKİ'DEN NATO'YA ÇAĞRI

  Rusya'nın görkemli bir imza töreniyle Ukrayna'ya ait dört bölgeyi ilhak etmesinin ardından Ukrayna lideri Zelenski'den NATO'ya flaş bir çağrı geldi.

  Zelenski tarafından NATO'ya yapılan "Hızlandırılmış üyelik istiyoruz" çağrısı, Rusya'nın ilhak töreninden hemen sonra yapılarak tüm dikkatleri çekti.

  Ayrıntılar geliyor...

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow