Rusya'nın kısmi seferberlik ilanına dünyadan ilk tepkiler

Rusya'nın kısmi seferberlik ilanına dünyadan ilk tepkiler

Rusya'nın kısmi seferberlik ilanına dünyadan ilk tepkiler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından peş peşe flaş açıklamalar geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak, Rusya'nın kısmi seferberlik ilan etmesinin sürpriz bir gelişme olmadığını ve bu kararın savaşın Moskova'nın planına göre ilerlemediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. İngiltere, Almanya, ABD, Letonya ve Çekya'dan da kısmı seferberlik hamlesine yönelik ilk tepkiler geldi...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Putin'in 'kısmı seferberlik' kararının ardından Ukrayna'dan ilk açıklama geldi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak, Rusya'nın kısmi seferberlik ilan etmesinin sürpriz bir gelişme olmadığını ve bu kararın savaşın Moskova'nın planlandığı gibi gitmediğini gösterdiğini söyledi.

İNGİLTERE: PUTİN'İN TEHDİTLERİ CİDDİYE ALINMALI

Rusya'da kısmi seferberliğin kapsamı konusunda açıklamalar peş peşe gelirken, Putin'in açıklamalarına ilk tepki İngiltere'den geldi.

Dışişleri Ofisi'nden devlet bakanı Gillian Keegan konuya ilişkin açıklamasında, Putin'in tehditlerinin ciddiye alınması gerektiği belirtildi.

Keegan, İngiliz medyasına yaptığı açıklamada Putin'in Batı'ya çok sayıda silahı olduğu yönündeki tehdidini 'ürpertici' olarak nitelendirdi. "Bu ciddi bir tehdit ama daha önce yapılmış bir tehdit" diyen Keegan, “Putin'in tehdidi ciddiye alınmalı. Bu açıkça bir gerginlik tırmanışıdır" şeklinde konuştu.

ABD: ZAYIFLIK VE BAŞARISIZLIĞIN İŞARETLERİ

ABD'nin Ukrayna büyükelçisi Bridget Brink, Resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada seferber klik kararının 'zayıflık' işareti olduğunu belirterek, "Sahte referandumlar ve seferberlik kararı Rusya'nın başarısızlığının işaretleridir. ABD, Ukrayna topraklarının ilhakını asla tanımayacak ve ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'nın yanında olmaya devam edecektir" dedi.

 ALMANYA: RUSYA'DAN YANLIŞ BİR ADIM DAHA

Alman Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Putin’in açıkladığı karara yönelik “Rusya'dan gelen bir başka kötü ve yanlış adım” yorumunu yaptı ve bu hamleye karşı nasıl yanıt verileceği konusunda istişare edileceğini belirtti.

ÇEKYA: SAVAŞI TIRMANDIRMA GİRİŞİMİ

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çekya Başbakanı Petr Fiala Vladimir Putin’in ilan ettiği kısmi seferberliği, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşı tırmandırma girişimi olarak nitelendirdi.


LETONYA: NAZİ ALMANYASI KADAR TEHLİKELİ

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkēvičs, Moskova’nın ilan ettiği kısmi seferberlikten kaçan Rus vatandaşlarına, güvenlik endişeleri sebebiyle ülkesinde sığınma imkânı sağlanmayacağını duyurdu.

Moskova’nın şantajına boyun eğilmemesi gerektiğini söyleyerek Ukrayna’ya destek çağrısı yapan Rinkēvičs, günümüzde Rusya’nın Avrupa ve dünya barışına yönelik olarak ‘Nazi Almanyası' kadar tehlike arz ettiğini söyledi.

PUTİN'DEN BATI'YA UYARI: BLÖF DEĞİL

Rusya'da kısmi seferberlik ilanını yaparken sık sık Batı'yı hedef alan Rus lider Putin, "Batı, Rusya-Ukrayna barışını istemiyor. Zamanında SSCB'yi böldüler, şimdi sıra Rusya'ya geldi. Hedefimiz Donbas'ı özgürleştirmek. Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Batı'ya söylüyorum, yanıt verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil" ifadelerini kullandı.

Son dakika... Putin’den kısmi seferberlik ilanı

Son dakika... Putin’den kısmi seferberlik ilanı