Rusya'nın korona aşısı güvenli mi? Rusya koronavirüs aşısı fiyatı ne kadar?

Rusya'nın korona aşısı güvenli mi? Rusya koronavirüs aşısı fiyatı ne kadar?

Rusya Covid-19 süreciyle ilgili ilk aşıyı bulduklarını duyurdu. Fakat Rusya'nın Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu'nda aşıyla ilgili istifalar gelmeye başladı. Peki ama Rusya'nın koronavirüs aşısı güvenli mi? Rusya'nın bulduğu koronavirüs aşısı tehlikeli mi? Rusya koronavirüs aşısı fiyatı ne kadar?

Rusya dünyada bir ilke imza atarak koronavirüs aşısını tescillemişti. Putin'in duyurduğu bu gelişme milyonlar için umut olmuştu. Aşının fiyatı da belli olmuştu. Fakat bugün Rusya'nın Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu Üyesi'nden aşı sebebiyle istifa geldi. Peki ama Rusya'nın korona aşısı güvenli mi? Rusya koronavirüs aşısı fiyatı ne kadar?

Rusya'nın aşı açıklamasını Dünya konuşurken, bugün Rusya Sağlık Bakanlığı Etik Komisyonu üyesi Profesör Alexander Chucalin istifa etti. Peki ama Rusya'nın korona aşısı güvenli mi?

 

Rusya'nın Koronavirüs Aşısı Güvenli Değil mi?

Rusya Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu Üyesi Profesör Alexander Chucalin, Rusya'nın yeni aşısının yeterince test edilmediği ve tıp etiklerinin ihlali nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Chucalin, aşının güvenli olmadığını ve yan etkilerinin belli olmadığını söyledi. 

 

Rusya koronavirüs aşısı fiyatı ne kadar?

Rusya'dan geliştirilen aşının piyasa fiyatıyla ilgili de bilgi en sonunda geldi. Rus yetkililere göre aşı için iki dozluk dış pazardaki piyasa fiyatı 10 dolar olacak.

 

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko da ülkesinin aşısıyla ilgili uluslararası eleştirilere cevap veren bir açıklama yaptı. Mihail Muraşko, eleştirilerin nedeninin "rekabetçilik duygusu" olduğunu savundu.

 

Muraşko, eleştirilere şöyle yanıt verdi: "Aşımızın avantajları karşısında rekabet duygusuna kapıldıkları anlaşılan bazı yabancı meslektaşlarımız, bizim tamamen temelsiz bulduğumuz bazı fikirler beyan etmeye çalışıyor."

 

Kendisinin de bu aşıyı yaptıracağını belirten Muraşko, "İlk aşılar, gönüllülük esasına göre risk grubundaki doktorlara yapılacak. Bazı doktorların zaten hastalığa karşı bağışıklığı var. Bunların oranı yüzde 20 civarında ve aşıya ihtiyaçları yok" dedi.

 

Önceliklerinin Rusya'nın ihtiyacını karşılamak olduğunu belirten Muraşko, aşının ülke dışına da gönderileceğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS