hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya'ya net mesaj: Evin içine bak Putin!

  KAYNAKCNN TÜRK

  Rusya'nın yumuşak karnı Dağıstan, neden hedef alındı? Bölgede 50'den fazla etnik grup var. Ayrıca Müslümanların yoğunlukta olduğu bölgeden söz ediyoruz ve hedefte sinagog ile kilise var. Ufak bir kıvılcım, bir savaşın fitilini ateşleyebilir. Bu saldırının amacı ne? Gazeteci Güngör Yavuzaslan, Putin'e verilmek istenen net mesajı CNN TÜRK'te anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yavuzaslan'ın değerlendirmeleri şöyle:

  Şimdi bu yakın zamanda 3'üncü eylem. Bunda can kaybı var, yani Dağıstan 1-2 aydır yaklaşık olarak hareketli. 90'lı yıllarda 1. ve 2. Çeçenistan Savaşı'nda Dağıstan, İnguş bölgelerinde çatışmalar gerçekleşmişti. Dağıstan yani Kafkasların kuzey batısına baktığımızda çok dilli, çok ırklı ve çok dinli. Adeta Rusya Federasyonu'nun özetinden söz ediyoruz.

  Rusyaya net mesaj: Evin içine bak Putin

  Bu bölgede Dağıstan'ın yaklaşık nüfusunun yüzde 83'ü de Müslümanlardan oluşuyor. Şimdi bu eylemlere 3 açıdan bakmak lazım. Birincisi Ukrayna Savaşı sonrası Kolektif Batı-Avrupa Rusya Federasyonu arasındaki karşıtlık, ikinci Kuzey Kore ziyaretinde Kuzey Kore ile Rusya Federasyonu bir güvenlik anlaşması olup dünyaya adeta bir meydan okuması ve Kafkasların Dağıstan'ın iç dinamikleri açısından bakmak lazım. Eylemcilerin profiline baktığımızda Moskova'daki konser saldırısındaki benzer görüntüleri gördük, yüzleri açık, otomatik silahlar. Yalnız burada Rus yetkililerden Dağıstan müftüsünden gelen açıklama üzerine söylüyorum.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusyaya net mesaj: Evin içine bak Putin

  Ortodoks kilisesinin seçilmesi, sinagogu kundakladılar yaktılar. Ortodoks kilisesinin pazar günü ayini olması ve bir rahibin öldürülmesi... Bana göre buraya odaklanmamız gerekir. Bu buraya adeta bir el bombası. Yani şu oluşturulmaya çalışılıyor; bu eylem yapanlar için söylüyorum, Müslümanlar Hristiyanlara saldırıyor ve bir rahibe. Bastıkları kilise Ortodoks kilisesi. Rusların nüfusunun büyük bir çoğunluğunun Ortodoks olduğunu unutmamak lazım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şimdi saldırganların profillerine baktığımız klasik işte DEAŞ benzeri El-Kaide benzeri bir profil. Biz bunların aynısını nerede görmüştük? Moskova'daki konser saldırısı. Aynısını nerede gördük? İstanbul'da ayin sırasında yapılan kilise saldırısı. Dağıstan'ın Derbent bölgesi bölgesinde Ortodoks kilisesi, pazar günü ve rahip hedef oluyor. Bu adeta bir el bombası. Bu mesaj Kremlin'e şunu diyor: 'Ukrayna'da savaşı uzatıyorsun. Bize Kuzey Kore'de caka satıyorsun, evin içine bak.'

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow