"Savaş devam etmeli" diyen İsrailli bakandan, hükümeti dağıtma tehdidi geldi

"Savaş devam etmeli" diyen İsrailli bakandan, hükümeti dağıtma tehdidi geldi

Savaş devam etmeli diyen İsrailli bakandan, hükümeti dağıtma tehdidi geldi
expand

Dünyadan geçici ateşkesin kalıcı olması yönünde baskılar sürerken, İsrail'de içeriden Netanyahu'ya ise savaşın devamı yönünde çağrılar da geliyor. Daha önceden istifa imasında bulunan ve savaşın devamını isteyen İsrailli aşırı sağcı bakan Ben-Gvir'den bu sefer hükümeti dağıtma tehdidi geldi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Gazze'deki insani aranın ne kadar süreceği belirsizliğini korurken, İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir'den hükümeti dağıtma tehdidi geldi.

İsrail ile Hamas arasında Gazze’de ateşkes için anlaşılan iki günlük süre dün doldu. Bundan sonra anlaşmanın uzatılması için diplomatik çabalar devam ederken, aşırı sağcıların desteğiyle kurulan İsrail hükümeti içinde savaşın sürdürülmesi için ciddi bir baskı oluştuğu gözlemleniyor.

Aşırı sağcı İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, hükümetin Gazze Şeridi’ndeki savaşa devam etmemesi halinde Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetini dağıtmakla tehdit etti.

Savaş devam etmeli diyen İsrailli bakandan, hükümeti dağıtma tehdidi geldi

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ben-Gvir, yaptığı paylaşımda “Savaşı durdurmak = hükümeti parçalamak (dağıtmak)” ifadelerini kullandı.

Ben Gvir’in Otzma Yehudit Partisi’nin koalisyon hükümetinde 6 sandalyesi bulunuyor ve kabinede 3 bakanlığı yönetiyor. Bu ultimatoma rağmen Benny Gantz liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi’nin desteğinin sürmesi halinde Netanyahu hükümeti, Ben Gvir’in ayrılmasından da sonra yönetimde kalmaya devam edebilecek.

 Öte yandan işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki yerleşimcilere binlerce saldırı tüfeği dağıtan Ben-Gvir, Kudüs'teki saldırının siviller arasında silah dağıtımının önemini gösterdiğini öne sürdü ve bunu yapmaya devam etme sözü verdi.

Ben Gvir, "Her türlü partiden gelen eleştirilere rağmen, hem acil servislere hem de sivillere olmak üzere her yere silah dağıtma politikamı sürdüreceğim. Güçlü bir polis gücümüz var, güçlü bir ordumuz var ama her yerde polis yok, dolayısıyla sivil silahların olduğu yerde hayat kurtarabilir" dedi. İsrailli bakanın paylaşıma dünyanın dört bir yanından sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Kudüs'te bugün düzenlenen ve üç kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı sonrasında hükümetinin sivillere silah dağıtmaya devam edeceğini söyledi. Netanyahu'nun bu sözleri, aşırı sağcı aşırı milliyetçi Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir'in sivilleri silahlandırmaya devam etme sözü vererek benzer açıklamalar yapmasından kısa bir süre sonra geldi.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow