Savcıdan şaşırtan açıklama: Prens 'seks ticareti' soruşturmasında 'iş birliği yapmadı'

Kraliçe II. Elizabeth'in oğlu Prens Andrew'un cinsel taciz iddiaları ve intihar eden pedofil milyoner Jeffrey Epstein ile ilişkisi uzun zamandır tartışılıyordu. Prens Andrew bu gelişmelerin ardından kraliyet görevlerinden çekilme kararı almıştı. Ancak dün New York Güney Bölge Savcısı Geoffrey Berman'ın açıklaması tekrar Prens Andrew hakkındaki iddiaları gündeme getirdi.Aralarında reşit olmayan çocukların da bulunduğu çok sayıda kişiye cinsel tacizde bulunan ve insan ticareti ile suçlanan ABD’li milyarder Jeffrey Epstein geçtiğimiz aylarda hücresinde intihar etmişti.

Pedofil milyarder Epstein ile 2010 yılına kadar yakın arkadaş olan ve Prens Andrew, o dönem 17 yaşındaki Virginia Giuffre'i cinsel ilişkiye zorlamakla suçlanmış ancak iddialar reddedilmişti.

Epstein'ın davasında mağdurlardan biri olan Virginia Giuffre dava süresinde Prens Andrew'a suçlamalarına devam etmiş ve 2001 yılında bir gece kulübünde eğlendikten sonra beraber bir eve gidip cinsel ilişkiye zorlandığını açıklamıştı.

İddiaların daha da gündeme gelmesi üzerine Prens Andrew BBC'den Emily Maitlis'e konuşmuştu. İddiaları soran Maitlis'e Prens Andrew, bahsedilen tarihte kızı Prenses Beatrice'i bir pizza partisine götürdüğünü, eşi şehir dışında olduğundan kızını yalnız bırakamadığını bu nedenle de iddiaların da gerçek olamayacağını söylemişti. Ancak yanıtlarıyla kimseyi tatmin edememiş ve sonrasında kraliyetteki tüm görevlerinden çekildiğini açıklamıştı.

Bu gelişmelerin ardından Prens Andrew konuyla alakası olmasa da ancak Epstein ile eski ilişkisi nedeniyle her türlü iş birliğine hazır olduğunu duyurmuştu.

New York Güney Bölge Savcısı Geoffrey Berman, savcılık ve FBI'ın ifadesine başvurulmak üzere Prens Andrew'un avukatlarıyla iletişime geçtiğini belirtti.

Ancak savcı Berman, Epstein'ın New York'taki evinin önünde yaptığı basın açıklamasında şaşırtan bir açıklamada bulundu ve "Bugüne kadar Prens Andrew sıfır işbirliği yaptı" dedi.

Savcı Berman soruşturmanın sürdüğünü de ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS