Sen Nehri’nde mahsur kalan beyaz balinadan kötü haber

Sen Nehri’nde mahsur kalan beyaz balinadan kötü haber

Sen Nehri’nde mahsur kalan beyaz balinadan kötü haber

Fransa'nın kuzeyindeki Sen Nehri'nde mahsur kalan beyaz balina sabah saatlerinde gerçekleştirilen kurtarma operasyonu ile sudan çıkarıldı. Dört metre boyundaki balinadan kötü haber geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransız yetkililer, Sen Nehri’nden çıkarılan balinanın denize taşınırken yolda öldüğünü açıkladı.

Yerel basın ise balinanın tedavi edilmek üzere tuzlu su havuzuna götürüldüğü esnada solunum yollarında meydana gelen komplikasyonlar nedeniyle ötenazi yapılarak uyutulduğunu duyurdu.

Yaklaşık altı saatlik bir çalışmanın ardından 850 kiloluk deniz memelisi, bir ağ ve vinçle sabah saat dört civarında nehirden kaldırıldı ve çok sayıda veterinerin gözetiminde bir mavnaya yerleştirildi. 

Eure vilayeti yetkilisi Isabelle Dorliat-Pouzet, kurtarma operasyonu öncesinde yaptığı açıklamada, genellikle soğuk Arktik sularında bulunan ve koruma altında bir tür olan beluganın daha sonra soğutmalı bir kamyona yerleştirilerek sahile taşınacağını söylemişti.

 

İLK KEZ PARİS'TE GÖRÜLDÜ

Dört metre boyundaki balina, bir haftadan uzun bir süre önce Paris'e doğru ilerlerken görülmüş ve Normandiya'daki Saint-Pierre-La-Garenne'de Kanal'dan yaklaşık 130 kilometre içeride mahsur kalmıştı.

Cuma gününden bu yana, hayvanın iç kesimlerdeki hareketi Paris'in 70 kilometre kuzeybatısındaki Saint-Pierre-La-Garenne'de bir kilit tarafından engellendi. Burada yemek yemeyi reddeden balinanın sağlığı bozuldu.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre operasyona katılan 24 dalgıç ve halatları tutan kurtarma ekipleri, hayvanı ancak defalarca denemeden sonra sudan kaldırabildi.

Sen nehri balinasından kötü haber

Sen nehri balinasından kötü haber