hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şi Cinping adamını seçti! Çin'in yeni başbakanı belli oldu

  Şi Cinping adamını seçti Çinin yeni başbakanı belli oldu
  expand

  Çin’de Ulusal Halk Kongresinin devam eden genel kurulunda düzenlenen oturumda Li Qiang, ülkenin yeni başbakanı olarak atandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından aday olarak önerilen Li Qiang, 2 bin 947 delegeden 2 bin 936’sının oyunu olarak başbakan seçildi. Seçimde 3 delege ret oyu, 8 delege ise çekimser oy kullandı.

  Çin Devlet Başkanı Şi, seçimin ardından Li Qiang’ın 5 yıllık başbakanlık görevini başlatan devlet başkanlığı kararnamesini imzaladı. Eski Başbakan Li Keqiang da oylamada hazır bulunurken, sonucun açıklanmasının ardından görevini halefine devretti.

  Li Keqiang, 2013-2023 arasında iki dönem başbakanlık görevini üstlenmişti. Çin Anayasası’na göre başbakanlar iki dönemden fazla görev yapamıyor.

  Şİ'YE YAKIN BİR İSİM OLARAK BİLİNİYOR

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile 2000’li yılların başında Zhejiang eyaletinin parti komitesindeki görevi esnasında yakın çalışan Li Qiang, 2017-2022 yılları arasında da ülkenin finans merkezi Şanghay’da Parti Komitesi Sekreterliği görevini üstlenmişti. 63 yaşındaki Li, geçtiğimiz yılın Ekim ayında düzenlenen Çin Komünist Partisi Ulusal Kongresi’nde partinin en üst karar alma organı olan Politbüro Daimi Komitesi’ne girmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Li Qiang’ın pazartesi günü başbakan olarak ilk basın toplantısını düzenleyeceği öğrenildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow