Sibirya nerede, hava durumu kaç derece? İşte Sibirya hakkında bilinmesi gerekenler

Sibirya nerede, hava durumu kaç derece? İşte Sibirya hakkında bilinmesi gerekenler

Sibirya nerede, hava durumu kaç derece? İşte Sibirya hakkında bilinmesi gerekenler

Sibirya akıllarda soğuk iklimi ile yer edinse de yaşama elverişli alanları da bulunuyor. Batı Sibirya, Doğu Sibirya ve Rusya’nın Uzak Doğusu olarak üç ana bölgeden oluşan Sibirya’da farklı sıcaklık dereceleri yer alıyor. Peki, tam olarak Sibirya nerede, hava durumu kaç derece?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Soğuk denince akla gelen ilk yerlerden olan Sibirya 3 ana bölgeye sahip. Bazı alanlarında sıcaklık dereceleri oldukça düşük olan Sibirya’da genel olarak soğuk iklim hakim. İşte Sibirya hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler…

SİBİRYA NEREDE?

Sibirya, Rusya'nın, Ural Dağları'ndan Büyük Okyanus'a kadar uzanan topraklarına verilen ad. Sibirya, Kazakistan ve Orta Asya'yı meydana getiren diğer cumhuriyetleri de ihtiva eder. Yaklaşık olarak 13 milyon km²'lik bir yüzölçümüne sahiptir. Sibirya bölgesinde 30 milyon civarında insan yaşar. Kuzeyinde Arktik Okyanusu, doğusunda Pasifik Okyanusu, güneyinde Kazakistan, Moğolistan ve Mançurya ülkeleri bulunur. Batısında ise Ural Dağları bulunur.

SİBİRYA HAVA DURUMU KAÇ DERECE?

Batı Sibirya’da genel olarak kara iklimi hüküm sürer. Kışları çok soğuk geçer. Yaz ve kış günleri arasındaki sıcaklık farklılığı oldukça yüksektir. Ortalama ocak ayı sıcaklığı Tomsk’da -21 °C kadardır. Tomsk şehrinde kar yaklaşık 6 ay toprakta kalır.

Doğu Sibirya iklimi daha sert ve kuraktır. Sıcaklık çoğu zaman ortalama -40 °C kadardır. Yılda 180 günü aşan dondurucu bir hava mevcuttur. Kar kalınlığı yaklaşık 50 cm'dir.

Rusya Uzak Doğusu çoğunlukla muson ikliminin tesiri altındadır. Doğu Sibirya kaynaklı kış musonları soğuk ve kuru, denizden gelen yaz musonları ise nemli bir hava getirir. Chukchi Yarımadası ise tipik bir kutup iklimine sahiptir. Bölgeden soğuk Kamçatka okyanus akıntısı geçmektedir.