Şiir yarışmasında Kuzey Kore'yi övdü: 14 ay hapis cezası verildi!

Şiir yarışmasında Kuzey Kore'yi övdü: 14 ay hapis cezası verildi!

Şiir yarışmasında Kuzey Koreyi övdü: 14 ay hapis cezası verildi
expand
KAYNAKİHA

Güney Kore'de düzenlenen yarışmaya Kuzey Kore'yi öven şiirle katılan 68 yaşındaki Güney Koreli Lee Yoon-seop, 14 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Güney Kore’de, Kuzey Kore için yazılan bir şiir krize neden oldu. Güney Kore vatandaşı 68 yaşındaki Lee Yoon-seop, Kuzey Kore propagandası yapan “Uriminzokkiri” adlı resmi site tarafından düzenlenen yarışmaya Kuzey Kore rejimini öven şiirle katıldı. Siteye gönderdiği “birleşme araçları” şiirinde Güney ve Kuzey Kore'nin “Kuzey” tarzı sosyalist bir sistemde birleşmesi halinde ücretsiz konut, tıbbi bakım ve eğitimin mümkün olacağını dile getiren Lee, Kuzey Kore'nin kamuoyunda övülmesini yasaklayan “Ulusal Güvenlik Yasası” uyarınca Seul Merkez Bölge Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

DAHA ÖNCE AYNI SUÇTAN 10 AY HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Mahkeme, kararın daha önce de benzer bir suçtan 10 ay hapis cezası alan Lee Yoon-seop’un “Kuzey Kore’yi öven propagandalar üretmeye ve bunları yaymaya devam etmesi” gerekçesiyle alındığını açıkladı.

KUZEY KORE’DE DERECEYE GİRDİ

Lee Yoon-seop’un, davaya konu olan şiirle 2016 yılında Kuzey Kore’de düzenlenen bir yarışmada dereceye girdiği öğrenildi. Ayrıca 2013 yılında internette Kuzey Kore ordusunu öven yorumlar yapan şahsın, sonraki yıllarda da Güney Kore’deki internet sitelerinde devlet karşıtı içerikler yayınlamayı sürdürdüğü belirtildi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow