ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'de

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'de

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili olarak Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mike Pompeo ile görüştü. Çavuşoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Kısa sürmesine rağmen faydalı ve verimli bir görüşme oldu" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da Türkiye'ye karşı uygulanan yaptırımlarla ilgili kısa sürede karar vereceklerini duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Suudi Arabistan'a giderek Kral Selman ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı Trump'ın talimatı ile görüşen Pompeo, Türkiye'ye geldi.

Erdoğan Moldova ziyareti öncesi Pompeo'yu kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya geldi.

Erdoğan, Moldova'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'yu kabul etti. Erdoğan ile Pompeo'nun görüşmesi 35 dakika sürdü.

'Kaşıkçı cinayeti, Münbiç, PKK ve FETÖ ele alındı'

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü. Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:  "Mike Pompeo, Suudi Arabistan'dan sonra Türkiye'ye uğradı. Sayın Cumhurbaşkanımız Moldova'ya hareket etmeden önce kendisini kabul ettiler. Bir görüşme gerçekleştirdik. Daha sonra ben kendisi ile baş başa görüştüm. Kısa olmasına rağmen faydalı ve verimli bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Pompeo ile hem Kaşıkçı olayını hem de Münbiç konularını konuştuk. Sayın Cumhurbaşkanımız yine FETÖ konusundaki hassasiyetimizi dile getirdi. PKK ile mücadele dahil birçok konuda görüş alışverişi yaptık. Bundan sonra karşılıklı atacağımız adımlarla beraber, Münbiç yol haritasının uygulanması dahil, birlikte atacağımız adımları da değerlendirmiş olduk."

'Bugün rezidansa girileceğini umut ediyoruz'

Daha sonra basın mensuplarının sorularının yanıtlayan Çavuşoğlu, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdiği 2 Ekimden bu yana kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın bulunmasına yönelik çalışmalarla ilgili konuştu. Kaşıkcı'nın öldürüldüğü iddiası ve Suudi Arabistan'dan gelen Pompeo'nun kendilerine konuyla ilgili neler ilettiğinin sorulması üzerine, Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi: "Pompeo, yaptığı görüşmelerde Başkan Trump'ın mesajlarını ilettiğini söyledi. Bu konudaki kaygılarını ve her şeyin tüm netliğiyle açıklığa kavuşturulması gerektiği mesajını verdiğini söyledi. Görüşmesiyle ilgili Cumhurbaşkanımıza bilgi aktardı. Diğer taraftan, biz gazetelerde çıkan haberlere göre yorum yapmayız. Başsavcılık yoğun bir soruşturma yürütüyor. Ve biraz gecikme olsa da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu binasında araştırma, soruşturma gerçekleşti. Dün akşam maalesef Başkonsolosun rezidansında soruşturma yapılamadı. Ailesinin olduğu iddia edildi. Bugün buraya da girileceğini umut ediyoruz. Bu soruşturmalardan sonra ortaya çıkacak netice üzerinde net bir bilgi verebiliriz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'Başkonsolos tüm dünyanın tepkisini topladı'

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi'nin ülkesine gitmesiyle ilgili soruyu ise Bakan Çavuşoğlu, şöyle yanıtladı: "Başkonsolos ülkesine gidebilir, ne zaman gelip gelmeyeceği de benim işim değil. Suudi yetkililer karar verir buna. Ama Başkonsolosun bu olay gerçekleştikten sonra, bazı yaklaşımları tepki topladı. Özellikle, dalga geçer gibi dolapları açıp da 'Bak işte burada yok' demesi, saygısızca davranması doğru bir yaklaşım değildi. Tüm dünyanın tepkisini topladı. Başkonsolosun rezidansında ve araçlarda arama yapılacak."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'Zorluklarınız varsa bu teröristleri biz temizleriz'

Bakan Çavuşoğlu, bir basın mensubunun, Suriye'nin Menbiç kentiyle ilgili 90 günlük süre aşımının söz konusu olduğunu hatırlatması üzerine ise şunları kaydetti: "Münbiç konusunu Cumhurbaşkanımız da gündeme getirdi. Daha sonra biz kendi görüşmemizde bu konuyu daha detaylı konuştuk. Bir gecikme olduğunu kendileri de kabul ediyorlar. Sahadaki çalışmalarda gecikme olabilir ama önemli olan bunun savsaklamaması ve sahada bir direncin olmaması. Yani sahadaki askerlerin bir direncinin olmaması. Şu anda ortak eğitim programı başladı. Ortak devriyenin de bir an önce başlaması gerekiyor. Ve YPG'lilerin, PKK'lıların Münbiç'ten temizlenmesi gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız şu mesajı da verdi; 'Eğer burada sizin zorluklarınız varsa Türkiye olarak biz buradan bu teröristleri temizleriz. Hem de kolay temizleriz. Bunu hem Afrin'de yaptık hem de Cerablus'ta yaptık. Bunu Münbiç'te de çok kolay bir şekilde yaparız' dedi."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çavuşoğlu, ABD tarafından uygulanan yaptırımlarla ilgili de değerlendirmede bulundu ve "Yaptırımlar zaten saçma sapan şeylerdi. Artık ilişkilerimizde yaptırım veya benzer konular olmaması konusunda hemfikiriz. Kendileri de bunu söyledi, biz de buna vurgu yaptık. Yaptırımlarla ilişkilere nereye götüreceksiniz" ifadelerini kullandı.

'Ne kadar para verdiler vermediler bilemeyiz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudilerin YPG'ye gönderilmesi için Amerika'ya 100 milyon dolar verdiği iddiasıyla ilgili de "Suudi Arabistan daha önce Amerika'nın burada kalmasını istemişti. Ne kadar para verdiler vermediler, onu bilemeyiz. Ama burada bazı ortak hedef ve çıkarlar var, bunu görebiliyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye'ye karşı uygulanan yaptırımlarla ilgili kısa sürede karar vereceklerini duyurdu.

Görüşmeye MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Ziyarete ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı'dan açıklama

Pompeo'nun ziyaretine ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi. ABD Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasında Türkiye'ye yardıma hazırız" ifadelerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise görüşmeye dair "ABD Dışişleri Bakanı Michael R. Pompeo, bugün Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelmiştir. Bakanlar, Suriye, İran ve terörle mücadele dahil olmak üzere iki ülke için önem taşıyan çeşitli konuları ele almışlardır. ABD Dışişleri Bakanı, Rahip Andrew Brunson’ın geri dönmesine ilişkin kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etmiş; ABD’nin, Cemal Kaşıkçı soruşturmasında Türkiye’ye yardım etme yönündeki teklifini yinelemiştir. Bakan Pompeo, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile haksız yere tutukluluğu devam eden Dr. Serkan Gölge, diğer ABD vatandaşları ve ABD’nin Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde görevli yerel çalışanların durumunu da görüşmüştür" açıklamasında bulundu

 

Pompeo'nun Suudi Arabistan - Türkiye ziyareti

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere dün Riyad'a gitmişti. ABD'li Bakan burada Kral Selman bin Abdülaziz, Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Dışişleri Bakanı Adil el-Zübeyir ile görüşmüştü. Mike Pompeo, temaslarında ABD'nin olayla ilgili endişelerini yinelemiş ve soruşturma sürecinin önemine dikkati çekmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisinden konuyla ilgili Türkiye'yi ziyaret etmesini istediğini belirten Pompeo, "Türk ve Suudi yetkililerle, incelemelerini bitirip bulunanları açıklayıncaya kadar yakın temasta olmaya devam edeceğiz." demişti.