hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD ile Rusya arasında kritik takas! Biden'dan ilk açıklama geldi

  ABD ile Rusya arasında kritik takas Bidendan ilk açıklama geldi
  expand

  AFP'de yer alan son dakika bilgisine göre, Rusya'da 9 yıl hapis cezasına çarptırılan ABD vatandaşı Trevor Reed'in, ABD'de 2011'de 20 yıl hapis cezası alan Rus pilot Konstantin Yaroşenko ile takas edildiği açıklandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AFP'de yer alan son dakika bilgisine göre, Rusya'da 9 yıl hapis cezasına çarptırılan ABD Deniz Kuvvetleri'nin eski üyelerinden Trevor Reed'in, ABD'de 2011'de 20 yıl hapis cezası alan Rus pilot Konstantin Yaroşenko ile takas edildiği açıklandı.

  Bakanlık, "Uzun süren müzakere süreci sonucunda 27 Nisan 2022'de daha önce Rusya'da hüküm giyen ABD vatandaşı Trevor Reed, 2010'da ABD mahkemesi tarafından 20 yıl hapse mahkum edilen Rusya vatandaşı Konstantin Yaroşenko'yla takas edildi" ifadelerini kullandı.

  Reed, 2019 yılında Moskova'da polise saldırdığı gerekçesiyle geçen yıl mahkeme tarafından 9 yıl hapse mahkum edilmişti.

  Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre Yaroşenko, Liberya'da uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle 2010'da gözaltına alınmıştı. Pilot, 2011'de ABD'de çıkarıldığı mahkeme tarafından ülkeye 100 milyon doların üzerinde bir değerde kokain sokmaktan 20 yıl hapse mahkum edilmişti.

  ABD ile Rusya arasında kritik takas Bidendan ilk açıklama geldi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  (Fotoğraf/Arşiv/AFP/DIMITAR DILKOFF: ABD vatandaşı Trevor Reed)

  ABD BAŞKANI BİDEN: ZOR KARARLAR ALMAMIZ GEREKTİ

  Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden da konuyla ilgili açıklama yaptı. Takasın 'zor kararlar' almayı gerektirdiğini söyleyen Biden, Paul Whelan ve diğer tutukları eve getirmek için çalışmayı sürdüreceğinin altını çizdi.

  Whelan, 2018'de Moskova'da gerçekleştirdiği casusluk faaliyeti sırasında FSB tarafından yakalanıp gözaltına alınmış ve daha sonra mahkeme kararıyla tutuklanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow