hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: ABD'den CNN Türk'e özel açıklama: 'Suriyenin kuzeyinde seçim yapmayın' dedik

  KAYNAKCnnturk.com

  Son dakika haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı CNN Türk'e yaptığı açıklamada, "Suriye’deki seçimleri yapmamaya biz çağırdık. Bunu Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi (DAANES) de dahil olmak üzere kuzeydoğu Suriye'deki bir dizi aktöre ilettik." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN Türk ABD Temsilcisi Yunus Paksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye'deki seçimlere yönelik açıklama yaptığını duyurdu. Paksoy, ABD'nin "Suriye’deki seçimleri yapmamaya biz çağırdık" ifadesini kullandığını aktardı.

  "SEÇİM İÇİN KOŞULLARIN OLUŞTUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ"

  ABD'den yapılan açıklama şöyle:

  "Suriye'de yapılacak her türlü seçim Birleşmiş Millerler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararındaki gibi özgür, adil, şeffaf ve kapsayıcı olmalıdır. Suriye'nin kuzeydoğusunda şu anda böyle bir seçim için koşulların oluştuğunu düşünmüyoruz. Bunu 'Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi (PKK'nın kurduğu yönetim) de dahil olmak üzere Kuzeydoğu Suriye'deki bir dizi aktöre ilettik. Onları şu anda seçimleri yapmamaya çağırdık."

  PAKSOY: ABD İLK KEZ DİRET DAHİL OLDUĞUNU KABUL ETMİŞ OLDU

  Yunus Paksoy açıklamaya ilişkin, "ABD CNN Türk'e yaptığı bu açıklama ile birlikte ilk kez PKK'lı oradaki aktörlere 'seçimleri yapmayın' diyerek direkt dahil olduğunu açıklamış oldu." görüşünü paylaştı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow