SON DAKİKA: ABD'den Polonya'ya düşen füze ile ilgili açıklama geldi

SON DAKİKA: ABD'den Polonya'ya düşen füze ile ilgili açıklama geldi

SON DAKİKA: ABD'den Polonya'ya düşen füze ile ilgili açıklama geldi

Dün akşam saatlerinde Polonya'nın Ukrayna sınırındaki bir köye füze isabet etmiş ve 2 sivil hayatını kaybetmişti. Associated Press (AP) haber ajansının 3 ABD'li yetkiliye dayandırdığı haberde, ilk bulgulara göre füzenin Kiev tarafından Rus füzelerini düşürmek için ateşlenen füzelerden biri olduğu belirtildi. Henüz füzeyi kimin ya da hangi tarafın ateşlediğine dair net bir resmi açıklama ya da kanıt bulunmuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Polonya’ya düşen füzeye dair ilk bulguların Kiev’i işaret ettiğini açıkladı.

ABD’li yetkililer, ilk bulguların Polonya'ya düşen füzenin Ukrayna güçleri tarafından bir Rus füzesini engellemek için ateşlendiğini gösterdiğini yazdı.

Henüz füzeyi hangi tarafın ateşlediğine dair net bir resmi açıklama ya da kanıt bulunmuyor. Letonya Dışişleri Bakanı, füzelerin Rusya tarafından fırlatıldığını öne sürdü. Finlandiya Dışişleri Bakanı ise füzenin nereden fırlatıldığının henüz bilinmediğini söyledi. 

Polonya Dışişleri Bakanlığı gece saatlerinde, "Rus yapımı bir füzenin" saat 15:40'ta topraklarına düştüğünü ve Przewodow köyünde iki kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Polonya büyükelçisinin olayla ilgili "derhal ayrıntılı açıklamalar" yapması için çağrıldığını duyurdu.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, kimin sorumlu olduğuna dair "kesin bir kanıt" olmadığını söyledi.

Duda, "Şu anda bu füzeyi kimin fırlattığına dair kesin bir kanıtımız yok. Büyük olasılıkla Rus yapımı bir füzeydi, ancak bunların hepsi şu anda hala soruşturma aşamasında" dedi.

Polonya ve Macaristan hükümetleri olağanüstü güvenlik toplantıları düzenledi.

Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Muller, toplantı sonrası yaptığı açıklamada bir patlama sonucu iki Polonyalının öldüğünü, kanıtları incelemeye devam ettiklerini ve NATO’nun 4. maddesini kullanıp kullanmamaya buna göre karar vereceklerini söyledi.

İlerleyen saatlerde, iki Avrupalı diplomat, Polonya'nın 4. madde uyarınca müttefikler arasında istişareler için NATO toplantısı talep ettiğini söyledi.

Rusya basınında yer alan haberlerde ise Polonya'ya düşenin bir Ukrayna füzesi olduğu öne sürüldü.

Ukrayna, füzelerinden birinin Polonya'ya düştüğü iddialarını "komplo teorisi" ve "Rus propagandasının" bir parçası olarak nitelendirerek, reddetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“FÜZENİN RUSYA’DAN FIRLATILMASI UZAK İHTİMAL”

Rusya Savunma Bakanlığı, Polonya-Ukrayna sınırına saldırı düzenlenmediğini açıklarken, G7 liderleriyle görüşen ABD Başkanı Joe Biden, “Füzenin Rusya’dan fırlatılması uzak ihtimal” dedi, Varşova’ya soruşturma için destek ve yardım sözü verdi.

Biden, "Tamamen araştırana kadar bunu söylemek istemiyorum, ancak Rusya'dan ateşlenmesi uzak ihtimal, ama göreceğiz" ifadesini de kullandı.

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Scholz ile görüştü

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Scholz ile görüştü