Son dakika... AB'den kritik Brexit açıklaması: Görmezden gelemeyiz

Son dakika... AB'den kritik Brexit açıklaması: Görmezden gelemeyiz © Shutterstock

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, İngiliz kanun yapıcılara ülkelerinin Avrupa Birliği'nde kalmasını isteyen 5,8 milyon vatandaşı görmezden gelmemeleri gerektiğini söyledi. Öte yandan Brexit'in ertelenme sürecinin 31 Mart 2020'ye kadar uzatılabileceği de iddia edildi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, yaptığı açıklamada, İngiliz parlamentosuna seslendi ve ülkelerini Avrupa Birliği'nde kalmalarını isteyen Britanyalıları görmezden gelmemeleri gerektiğini söyledi.

Başkan Tusk, "Geçtiğimiz hafta 'Halkın Oyu' etkinliği için yürüyen 1 milyon kişiye veya Avrupa Birliği'nde kalmak ve Brexit'i iptal etmek için imza kampanyası yapan 6 milyona yakın kişiye ihanet edemezsiniz" dedi.

Tusk ayrıca, Brexit'in uzun süreli ertelenme seçeneğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini de belirtti. The Guardian'ın edindiği bilgilere göre Brexit'in ertelenmesi konusunda 31 Mart 2020'ye kadar uzanacak bir süre verilebileceği de ifade edildi.

Brexit Süreci

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı almıştı.

İngiliz hükümeti 29 Mart 2017'de Lizbon Anlaşması'nın üyelerin birlikten ayrılma sürecini düzenleyen 50. maddesini işleterek Brexit sürecini resmen başlatmıştı.

Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı kararla İngiltere'nin 50. maddenin Brexit için yürürlüğünü tek yanlı iptal edebileceğine hükmetmişti.

İngiliz hükümeti, AB ile vardığı ayrılık anlaşmasının Parlamentoda iki kez ezici çoğunlukla reddedilmesinin ardından 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit'i erteleme talebinde bulunmuştu.

Geçen hafta yapılan AB Liderler Zirvesi'nde Brexit, ayrılık anlaşmasının İngiliz Parlamentosunda onaylanması halinde 22 Mayıs'a, yeniden reddedilmesi halinde ise 12 Nisan'a ertelenmişti.

Yeni referandum talebiyle cumartesi günü Londra'da yapılan yürüyüşe 1 milyondan fazla kişi katılmıştı. İngiliz Parlamentosuna Brexit'in iptali talebiyle sunulan dilekçedeki imza sayısı da 5 milyon 800 bini geçti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS