Son dakika... Afganistan'da şiddetli deprem! Bilanço ağırlaşıyor: Can kaybı 1000'e yükseldi

Son dakika... Afganistan'da şiddetli deprem! Bilanço ağırlaşıyor: Can kaybı 1000'e yükseldi

Afganistan’ın Pakistan sınırına yakın Host kentinin 44 kilometre güneybatısında meydana gelen şiddetli depremde en az 1000 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Deprem bölgesinden ilk kareler geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Afganistan'da şiddetli deprem nedeniyle en az 1000 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. 

BBC'ye konuşan ve bölgede çalışan bir doktor, şimdiye kadar en çok kaybın Paktika eyaletinin Gayan ve Barmal bölgelerinde meydana geldiğini söyledi.

Yerel medya ajansı Etilaat-e Roz ise Gayan'daki bir köyün tamamen tahrip olduğu bilgisini paylaştı.

6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREM EN AZ 90 EVİ YERLE BİR ETTİ

Afganistan’ın Pakistan sınırına yakın Host kentinin 44 kilometre güneybatısında meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremde 950 kişi hayatını kaybetti. Kurtarma ekiplerinin helikopterler ile bölgeye gittiği aktarıldı. İlk belirlemelere göre depremden en çok  Paktika vilayetinin Barmal, Ziruk, Naka ve Gayan bölgelerinin etkilendiği aktarıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TALİBAN YARDIM KURULUŞLARINDAN DESTEK TALEP ETTİ

Taliban, uluslararası yardım kuruluşlarına destek çağrısı yaptı. Çağrıda "Tüm kurumların büyük bir felaketi önlemek adına derhal bölgeye kurtarma ekipleri göndermesini talep ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

AVRUPA SİSMOLOJİ AJANSI'NDAN AÇIKLAMA

Avrupa Sismoloji Ajansı depremin 500 kilometre çapta Afganistan, Pakistan ve Hindistan'da 119 milyon kişi tarafından hissedildiğini açıkladı.

38 milyon kişiye ev sahipliği yapan ülke, Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden bu yana açlık ve ekonomik kriz ile mücadele ediyor.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) depremin büyüklüğünü 6.1 olarak açıklarken, daha sonra 5.9 olarak güncellemişti. Ayrıca depremin Hindistan, Pakistan’ın başkenti İslamabad, Pencap eyaleti ve civarında da hissedildiği öğrenilmişti.