hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: AKPM Başkanı hakkında işlem başlatıldı

  Son dakika: AKPM Başkanı hakkında işlem başlatıldı
  expand

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclis'nin (AKPM) bir komisyonunun, kurumun başkanı Pedro Aframunt'un görevden alınması için işlem başlattığı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AKPM Başkan Yardımcısı Georgiy Logvinskiy Sputnik'e demecinde, bir komisyonun, Agramunt'un görevden alınması için yönetmelikte yapılacak değişiklikler üzerinde çalışmaya başladığını söyledi.

  Kuzey Kore'nin sırrı böyle ortaya çıktı!

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt'un, mart ayı sonunda Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma üyeleri ile Suriye'yi ziyaret ederek Beşar Esad ile görüşmesi nedeniyle temsil yetkisi elinden alındı.

  AKPM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, AKPM Başkanı, 20 başkan yardımcısı, siyasi grupların ve komitelerin başkanlarından oluşan AKPM Büro, tartışmalı ziyareti görüşmek üzere toplanarak, 65 yaşındaki İspanyol AKPM Başkanı hakkında "güvensizlik kararı" aldı. Agramunt'un AKPM Başkanı sıfatıyla ziyaret gerçekleştirmesi, toplantılara katılması veya resmi açıklama yapma yetkisi elinden alındı.

  Büro toplantısı sonrası bir açıklama yapan AKPM Başkan Yardımcısı İngiliz Parlamenter Sir Roger Gale, yönetmelik gereği AKPM Başkanı'nın görevden alınamadığını hatırlatarak, "Başkan bugünkü toplantıya katılmamayı tercih etti ve bir istifa mektubu da göndermedi. Büro, bu adımları atmak zorunda kaldı." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstifaya çağrılıyor

  Pazartesi günkü AKPM Genel Kurulu açılış oturumunda, Başkan Agramunt'un mart ayı sonunda İtalyan, İspanyol, Çek ve Rus milletvekillerinden oluşan bir heyetle Suriye'yi ziyaret ettiği ve Esad ile görüştüğü belirtilmişti. Duma üyelerinin öncülük ettiği ziyarete AKPM Başkanı sıfatını taşıyan Agramunt'un katılmasını eleştiren çok sayıda üye, bunun kabul edilemez olduğunu belirtmiş ve kendisini istifaya davet etmişti.

  Agramunt ise, ziyarete AKPM adına katılmadığını belirterek, "İspanyol bir siyasetçi olarak Suriye'ye gittim. Divan toplantısında üyelere bu konuyla ilgili yazılı ve sözlü açıklama yaptım. Bu ziyaret bir hataydı ve bunun sonuçlarını gördüğümde bunu daha iyi hissettim. Özür dilerim. Gelecek tepkileri kestiremedim." ifadesini kullanmıştı.

  Logvinskiy, Agramunt'un görevden alınmasının AKPM'nin yaz oturumunda oylanabileceğini de belirtti.

  Daha önce AKPM'de, güven kaybı nedeniyle Agramunt'un kurum adına açıklamaya yapamayacağına ya da bir ziyarette bulunamayacağına karar verilmişti.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow