hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Karabağ'da antiterör operasyonu başlatıldı

  Gelen son dakika haberlerine göre, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatıldığını duyurdu. Açıklamada, "Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmıyor, yalnızca meşru askeri hedefler yok ediliyor." ifadeleri yer aldı. İşte operasyondaki son durum...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da terörle mücadele operasyonu başlatıldığını duyurdu.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada Karabağ'da 'anayasal yapıyı yeniden tesis etme' amacına vurgu yapılırken, operasyona ilişkin, "Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmıyor, yalnızca meşru askeri hedefler yok ediliyor" denildi.

  Açıklamada operasyona ilişkin şu ifadelere yer verildi:

  "Üçlü deklarasyon hükümlerinin sağlanması, Karabağ ekonomik bölgesinde işlenen büyük çaplı provokasyonların önlenmesi, Ermeni silahlı kuvvetlerine ait birliklerin silahsızlandırılarak topraklarımızdan çekilmesi, askeri altyapılarının etkisiz hale getirilmesi, kurtarılmış topraklara dönen sivil nüfusun yanı sıra yeniden inşa ve imar çalışmalarında yer alan sivil işçilerin ve askeri personelin güvenliğinin sağlanması ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin anayasal yapısının yeniden tesis edilmesi amacıyla bölgede yerel nitelikte anti-terör tedbirleri başlatılmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde yapılan lokal nitelikli terörle mücadele tedbirleri sırasında sivil nüfus ve sivil altyapı tesisleri hedef alınmıyor.

  Ordumuzun cephaneliğinde bulunan yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak yalnızca meşru askeri hedefler etkisiz hale getiriliyor."

  Son dakika... Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Karabağda antiterör operasyonu başlatıldı

  'TÜRKİYE-RUSYA ORTAK GÖZLEM MERKEZİ'NE BİLGİ VERİLDİ'

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı Karabağ'daki terörle mücadele operasyonları hakkında, "Uygulanan tedbirler hakkında Rus Barış Gücü Komutanlığı'na ve Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi Yönetimi'ne bilgi verildi" açıklamasında bulundu.

  OPERASYONDAN İLK GÖRÜNTÜLER

  Karabağ'da başlatılan antiterör operasyonuna ilişkin ilk görüntüler geldi.

  Son dakika... Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Karabağda antiterör operasyonu başlatıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan Karabağ’daki Ermeni nüfusun tehlikeli bölgeden tahliyesini sağlamak amacıyla Laçın yolu üzerinde ve diğer istikametlerde insani koridor ve kabul noktaları oluşturulduğu belirtildi.

  MİLLİ SAVUNMA BAKANI YAŞAR GÜLER İLE GÖRÜŞME

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’un, Karabağ’daki gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini yazılı açıklama ile duyurdu.

  Açıklamada, “Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Bakan Hasanov, mevkidaşına Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde gerçekleştirilen yerel nitelikli terörle mücadele tedbirleri konusunda bilgi verdi. Bakan Yaşar Güler, Türkiye'nin her zaman olduğu gibi bugün de Azerbaycan'ın yanında olduğunu söyledi” denildi.

  RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, iki ülke ile iletişim halinde olduklarını belirterek, “Rusya, Karabağ'daki terörle mücadele operasyonu konusunda Azerbaycan ile temas halinde. Azerbaycan’dan bilgi alıyoruz" dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dağlık Karabağ’da tansiyonun yükselmesinden endişe duyduklarını vurgulayan Zaharova, “Her iki tarafı da kan dökmeyi durdurmaya çağırıyoruz. Karabağ'daki durumun diplomatik olarak çözülmesi çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

  Rus barış gücü birlikleri ile ilgili Zaharova, “Rus barış gücü birlikleri, Dağlık Karabağ'daki görevini sürdürüyor." açıklamasını yaptı.

  Son dakika... Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Karabağda antiterör operasyonu başlatıldı

   ERMENİSTAN'DA GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI

  Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yaşanan gelişmeler üzerine güvenlik konseyi üyelerini toplantıya çağırdı. Ermenistan Güvenlik Konseyi Basın Servisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Güvenlik Konseyi toplantısı Nikol Paşinyan'ın başkanlığında gerçekleşiyor. Toplantının gündeminde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da başlattığı geniş çaplı askeri eylemler yer alıyor" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan'ın Ermenistan birliklerinin Dağlık Karabağ'da faaliyet yürüttüğüne ilişkin açıklamalarına yanıt verdi. Açıklamada, Ermenistan Savunma Bakanlığı'nın birçok kez Dağlık Karabağ'da birliklerinin bulunmadığını ifade ettiği belirtildi.

  AB'DEN DİYALOG ÇAĞRISI

  Azerbaycan'ın Karabağ'da başlattığı terörle mücadele operasyonuna yönelik AB'den açıklama geldi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı yazılı açıklamada, "Avrupa Birliği, temas hattında ve Karabağ'ın diğer yerlerinde yaşanan askeri gerilimi kınıyor. Düşmanlıkların derhal durdurulması ve Azerbaycan'ın mevcut askeri faaliyetlerini durdurması yönünde çağrıda bulunuyoruz. Bakü ve Karabağ Ermenileri arasında diyaloğa acilen dönülmesi gerekiyor. Bu askeri gerilim, bölgedeki halkın göçünü zorlamak için bir bahane olarak kullanılmamalıdır. Barış ve normalleşme görüşmelerine elverişli bir ortam sağlamak için şiddetin durması gerekiyor. Müzakere edilen sonuçlara yönelik çalışmak için tüm tarafların gerçek taahhüdü gereklidir" ifadelerini kullandı.

  Borrell, AB'nin diyaloğun kolaylaştırılması konusunda çaba göstermeye devam ettiğini vurguladı.

  Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de Azerbaycan'a operasyonu "derhal" durdurma çağrısında bulundu. Michel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Dağlık Karabağ'dan kötü haberler geliyor. Bakü ve Karabağ Ermenileri arasında gerçek bir diyaloğun tesis edilebilmesi için Azerbaycan'ın askeri faaliyetleri derhal durdurulmalıdır" dedi.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev ise şu açıklamaları yaptı: 

  *"Karabağ’daki Ermeni ayrılıkçılar ateşkes önerdi"

  *"Karabağ operasyonunun hedefleri neredeyse tamamlandı"

  PEŞ PEŞE PATLAMALAR

  Azerbaycan Karayolları Devlet Dairesi, bugün yerel saatle 03.45 sıralarında Ahmedbeyli-Füzuli-Şuşa karayolunda çalışma yürüten karayolları devlet dairesine ait bir aracın geçişi sırasında tanksavar mayının infilak etmesi sonucu 2 kurum çalışanının hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

  Bu olayın ardından olay yerine giden polis aracının geçişi sırasında mayın patladı.

  Patlama sonucu 4 polisin hayatını kaybettiği belirtildi.

  Azerbaycan'dan yapılan yazılı açıklamada, "Bu tür olaylar, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik kasıtlı ve planlı terör politikasının devamıdır." ifadeleri yer aldı ve Ermenistan'ın 10 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriyi açıkça ihlal ettiği hatırlatıldı.

  AZERBAYCAN ORDUSU ERMENİLERE AİT ASKERİ UNSURLARI VURDU

  Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, başlatılan operasyon kapsamında Ermenistan ordusuna ait askeri unsurları vurdu.

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sivil altyapımızı hedef alan Ermenistan silahlı kuvvetleri birliklerine ait topun imha anı” denildi.

  Son dakika... Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Karabağda antiterör operasyonu başlatıldı

  AZERBAYCAN'DAKİ ASKERİ ATEŞELERE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ bölgesindeki anti-terör operasyonu hakkında ülkede bulunan askeri ataşelere bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıyı düzenleyen Tümgeneral Mahmudov, sivil nüfusu ve sivil altyapı tesislerini hedef almadıklarını, yalnızca meşru askeri hedeflerin yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak imha edildiğini özellikle vurguladı.

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ bölgesindeki yürütülen anti-terör operasyonu hakkında Azerbaycan Cumhuriyeti'nde akredite olan yabancı askeri ataşeler ve uluslararası kuruluşların temsilcilerine yönelik Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi Başkanlığı'nda brifing düzenlendi.

  Son dakika... Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Karabağda antiterör operasyonu başlatıldı

  Toplantıda konuşan Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı Tümgeneral Hüseyin Mahmudov, anti-terör operasyonunun amacının, 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan üçlü deklarasyon hükümlerinin sağlanması, Karabağ ekonomik bölgesindeki büyük çaplı provokasyonların önlenmesi, Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılması ve Azerbaycan topraklarından geri çekilmesi, askeri altyapılarının etkisiz hale getirilmesi ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin anayasal yapısının onarılması olduğunu belirtti.

  Tümgeneral Mahmudov açıklamasında Azerbaycan ordusunun sivil nüfusu ve sivil altyapı tesislerini hedef almadığını, yalnızca meşru askeri hedeflerin yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak imha edildiğini özellikle vurgulandı.

   60'DAN FAZLA MEVZİ AZERBAYCAN'IN KONTROLÜN GEÇTİ

  Azerbaycan ordusu Karabağ'da başlattığı terörle mücadele operasyonu devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov yaptığı açıklamada, Karabağ'da başlatılan operasyonun başarıyla devam ettiğini ve Ermeni silahlı kuvvetlerine ait 60'tan fazla mevzinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini belirtti. Eyvazov, aynı zamanda Ermeni silahlı kuvvetlerine ait 20 askeri aracın, 40’tan fazla topçu bataryasının, 30’dcn fazla havan topunun, 2 adet füze sisteminin ve 6’dan fazla iletişim istasyonunun imha edildiğini açıkladı.

  Azerbaycan’ın sivil yerleşkeleri hedef aldığına ilişkin Ermenistan’ın açıklamalarını yalanlayan Eyvazov, bunun Azerbaycan ordusunu karalama kampanyasından başka bir şey olmadığını ve Azerbaycan ordusunun yalnızca meşru askeri hedefler imha ettiğini aktardı.

  SAVUNMA BAKANLIĞI: SİVİL VE SİVİL YAPIYI HEDEF ALMIYORUZ

  Azerbaycan ordusu, Karabağ'da yasadışı bulunan Ermeni silahlı kuvvetlerine yönelik başlattığı terörle mücadele operasyonu kapsamında belirlenen hedefleri vurmaya devam ederken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun Karabağ’da sivilleri hedef aldığıyla ilgili Ermenistan’ın iddialarını yalanladı.

  Azerbaycan ordusu tarafından sivillerin ve sivil yapıların hedef alındığına ilişkin Ermeni sosyal medya hesaplarında paylaşılan bilgilerin tamamen yanlış ve dezenformasyon niteliğinde olduğunu vurgulayan Bakanlık, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin sivilleri hedef almadığı ve sadece meşru askeri hedefleri etkisiz hale getirdiği kaydedildi. Bakanlık, kanıt niteliğindeki görüntüleri kamuoyuyla paylaştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow