hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: "İsveç’teki bu alçak eylem bir nefret suçudur, ırkçı bir eylemdir"

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşuyor. Çavuşoğlu, İsveç'te Kuran-ı Kerim yakılması provokasyonuna ilişkin olarak, “İsveç’teki bu alçak eylem bir nefret suçudur. Irkçı bir eylemdir. Kimse fikir özgürlüğü demesin, alakası yok.” dedi. Çavuşoğlu, İsveç'in NATO’ya üyelik sürecine kendi eliyle mayın döşediğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  Avrupa'da ırkçılık, İslam düşmanlığı giderek artıyor. Bu bir hastalık haline geldi ve hızlı bir şekilde yayılıyor. İsveç'teki bu alçak eylem aslında bir nefret suçudur, ırkçı bir eylemdir. Kimse bunu bize fikir özgürlüğü olarak anlatmaya çalışmasın.

  İsveç diyorsa ki ben artık radikal, ırkçı bir ülke oldum, İslam düşmanlığı artık serbest diyorsa bu kendi bilecekleri iş. Bu Avrupa Birliği normlarına da aykırı.

  Şimdi terörle mücadele kanunlarını değiştirmek zorunda kaldılar. İsveç yönetimi bu alçak eyleme izin vererek buna ortak olmuştur. Bu kadar basit. Tüm dünya böyle görüyor.

  İsveç şuna karar vermeli. NATO'ya üye olmak istiyor mu istemiyor mu? Bu eylemlerin bir amacı da aslında İsveç'in NATO üyeliğini engellemek için. PKK ile iş birliği yapıyorlar, üyelik sürecine mayınlar yerleştiriyorlar. Bu mayınları temizlemek İsveç'in elinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu ortamda 3'lü toplantının bir anlamı olmaz. Şu andaki ortam bunu gölgeleyeceği için, sağlıklı olmayacağı için ertelendi. Ayrıca İsveç'in bu ahitnameyi uygulama konusunda ciddi bir adım atmadığını da görüyoruz.

  İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin ayrılması konusunda bize bir başvuru gelmedi, dolayısıyla 'ayrıca değerlendiririz' gibi bir şey söyleyemem.

  İSRAİL'E TEPKİ

  İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin şehrine gerçekleştirdiği baskın sonucu 9 Filistinli hayatını kaybetti, 16 kişi yaralandı. Çavuşoğlu saldırıya tepki göstererek, "İsrail hükümetinden bu tür saldırı ve provokasyonlardan vazgeçmesini istiyoruz. Ölen kardeşlerimiz için başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz" açıklamasında bulundu.

  DIŞİŞLERİ'NDEN BATI ŞERİA’DAKİ BASKINA KINAMA

  Dışişleri Bakanlığı, İsrail kuvvetlerince Batı Şeria’daki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırıları şiddetle kınadı.

  Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail kuvvetlerince bugün sabah saatlerinde Batı Şeria’daki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlenen baskın sırasında çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği üzüntüyle öğrenilmiştir. Özellikle Batı Şeria’da giderek daha da artan gerilimden ve artık neredeyse her gün yaşanan can kayıplarından derin endişe duyuyor ve sivillerin ölümlerine yol açan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bölgede gerilimin tırmanmasının önüne geçilmesi ve can kayıplarının önlenmesi için İsrail makamlarına gerekli önlemleri etkin şekilde almaları yönündeki çağrımızı yineliyoruz. Olaylarda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Filistin Devleti ve halkına başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow