hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan Mısır ve Suriye mesajı

  KAYNAKİHA

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin amacının Suriye'deki iç savaşı sonlandırmak olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Amacımız anayasa görüşmeleri dahil siyasi süreci canlandırmak, iç savaşı sonlandırmak" dedi. Mısır ile normalleşme sürecine yönelik ise "Önümüzdeki aylarda büyükelçi ataması yapılabilir" açıklamasını yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Çavuşoğlu, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile gerçekleştirdiği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  MISIR'A BÜYÜKELÇİ AÇIKLAMASI

  Mısır’la normalleşme sürecindeki son duruma ilişkin gelen soruya Çavuşoğlu, “Bakan yardımcıları arasındaki siyasi istişareler yakında tekrar düzenlenebilir. Önümüzdeki aylarda büyükelçi ataması olabilir” yanıtını verdi.

  "AMACIMIZ SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞI SONLANDIRMAK"

  Türkiye'nin amacının Suriye'deki iç savaşı sonlandırmak olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Amacımız anayasa görüşmeleri dahil siyasi süreci canlandırmak, iç savaşı sonlandırmak" dedi.

  Suriye’de muhaliflerle sürecin nasıl yürütüleceği yönünde gelen soruyu cevaplayan Çavuşoğlu, "Astana görüşmelerine rejimle birlikte muhalifler de katılıyor. Amacımız anayasa görüşmeleri dahil siyasi süreci canlandırmak. Angajmanın bir ayağı da bu. Anayasa Komitesi tarafından bir ilerlemenin sağlanması lazım. Ama orada bir ilerleme yok” diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

  İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleriyle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının yarın Bükreş’te yapılacağını hatırlatarak, “Çok sayıda ikili görüşme de olacak. Örneğin Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ve İngiliz Dışişleri Bakanı Cleverly’le görüşeceğiz. İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanlarıyla da yarın Bükreş’te üçlü formatta bir araya geleceğiz” ifadelerine yer verdi.

  Bakan Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin “zamanı geldi” ifadesini anımsatarak, “Bazı olumlu adımlar atıldıysa da son üçlü görüşmede çalışmalara devam edilmesi kararı alındı. Bu şu demek: Muhtıradaki yükümlülüklerin bazılarını yerine getirdiler, bir kısmını da yerine getirmediler. Yani, henüz bazı somut adımları atmadılar. İadeler ve yasal düzenlemelerle ilgili somut beklentileri karşılamadılar. Meclisimizin ve vatandaşımızın ikna olması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız da İsveç Başbakanına bu hususları iletti. Özetle süreç olumlu ilerliyor ama hala atılması gereken adımlar var” diye konuştu.

  Finlandiya ile ilgili sıkıntıların büyük olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, “Daha çok İsveç’te sıkıntılarımız var. Ancak iki ülke ve NATO bize eşit şekilde muamele edin diyorlar. Esasen daha fazla adım atması gereken ülke İsveç” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow