hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan "Moskova'da 4'lü toplantı" açıklaması

  Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan Moskovada 4lü toplantı açıklaması
  expand

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya, İran ve Suriye ile dışişleri bakanları düzeyindeki toplantının 10 Mayıs'ta Moskova'da olabileceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldığı canlı yayında gündeme dair soruları yanıtladı.

  Suriye ile normalleşme sürecine dair açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, tüm görüşmelerin bir yol haritası çerçevesinde yapıldığını söyleyerek Rusya, İran ve Suriye ile dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleşmesi beklenen toplantının 10 Mayıs’ta olabileceğini söyledi.

  Moskova’da gerçekleşmesi planlanan görüşmelere İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Afrika turu nedeniyle Tahran’dan henüz kimin katılacağının netleşmediğini belirtti.

  Çavuşoğlu, "Bir ön koşulla toplantılara devam edilmesinin mümkün olmadığını, daha doğrusu bu ön koşulla bir yere varılamayacağını söyledik." dedi.

  Türkiye-Rusya-Suriye ve İran savunma bakanları ve istihbarat başkanları geçtiğimiz günlerde Moskova'da bir araya gelmişti. Bu toplantının öncesinde ise 4 ülkenin dışişleri bakan yardımcıları görüşmüştü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TÜRK HAVA SAHASI ERMENİSTAN UÇAKLARINA KAPATILDI

  Ermenistan'daki anıt provokasyonunun ardından Türk hava sahasının Ermenistan uçaklarına kapatıldığını açıklayan Çavuşoğlu, "Benim bunu kabul etmem mümkün değil. Ermenistan’ın ‘belediye yaptı, yetkimiz yok’ gibi açıklamalarını samimi de doğru da bulmuyorum. İyi niyetli olmadıklarını gösteriyorlar. Bir tek Ermenistan Meclis Başkanı toplantı için Türkiye'ye gelecek istisnai olarak ona izin verdik. Devam ettirirlerse ilave tedbirler de alacağız. " dedi.

  SUDAN'DAN TAHLİYELER

  Bakan Çavuşoğlu, Sudan'daki Türkiye Büyükelçiliği'nin geçici olarak Port Sudan'a taşınmasının düşünüldüğünü söyledi.


   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow