ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Gazze'nin güneyinde aynı şeyler olmayacak

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Gazze'nin güneyinde aynı şeyler olmayacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 7 Ekim'den bu yana 4. kez gittiği İsrail'de Netanyahu ile görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan ve Gazze'nin güneyinde kuzeyde yaşananların tekrarlanmayacağını belirten Blinken "İsrail, sivil kaybını en aza indirecek planları uygulamalı. Sivillerin ateşten uzak güvende olabilecekleri yerleri belirlemeli ve hastane, su tesisleri ve enerji tesisleri gibi hayati açıdan kritik altyapıya hasar vermemeye dikkat edilmelidir" dedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Blinken'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Gazze'ye insani yardımın önemli ölçüde artması için yardımlarımız oldu ancak bu hala yeterli değil.

İsrail savaş yasalarına uygun olarak davranmalıdır. İsrail’in kendini savunma hakkını destekliyoruz, İsrail’in kendini nasıl savunduğu da önemli. İsrail kendisini savunurken uluslararası insani hukuka ve savaş hukukuna uygun davranmalı.

"GAZZE'NİN KUZEYİNDE GÖRDÜĞÜMÜZ SİVİL ÖLÜM GÜNEYDE TEKRAR EDİLMEMELİ"

Başbakan Netanyahu ve diğer yetkililere söyledim. İsrail operasyonuna devam etmeden önce Filistin sivil kaybını en aza indirecek insani ve sivil koruma planlarını uygulamalı. Gazze’nin güneyi ve orta kesiminde sivillerin ateşten uzak güvende olabilecekleri yerleri belirlemeli ve hastane, su tesisleri ve enerji tesisleri gibi hayati açıdan kritik altpaya hasar vermemeye dikkat edilmelidir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Gazze’nin kuzeyinde gördüğümüz büyüklükte sivil ölümü ve yerlerinden edilmesinin güneyde tekrar etmemesi konusunda ABD’nin görüşünü ilettim. Netanyahu’ya bu konuda gösterilecek irade kadar sonuç almanın da önemli olduğunu söyledim.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

Açıklamada, Bakan Blinken’ın iki devletli çözüme yönelik somut adımlar atmaya kararlı olduğu yinelendi.
İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile de bir araya gelen Bakan Blinken, İsrail’deki temaslarının ardından Filistin’e geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow