hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Donald Trump: 48 saat içinde büyük kararlar vereceğiz

  Son dakika... Donald Trump: 48 saat içinde büyük kararlar vereceğiz
  expand

  Suriye'de rejim güçlerinin kimyasal saldırı düzenlediği iddiasına ABD'den art arda açıklamalar geldi. Saldırıda sinir gazı kullanıldığına dair bulguların olduğu belirtiliyor. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'tan da bir açıklama daha geldi: 48 saat içinde büyük kararlar vereceğiz. Müdahale dahil tüm seçenekleri masada. Rusya ordusu ise Duma'da herhangi bir kimsayasal saldırı bulgusuna rastlanmadığını açıkladı.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uçakta ele geçirilen 9,6 milyon doların sırrı çözülemedi

  Amerikan hükümeti kaynaklarından yapılan açıklamada Şam'ın Duma bölgesinde yapılan saldırıda "sinir gazı" kullanıldığına dair bulguların olduğu ifade edildi.

  Hükümet kaynakları saldırının arkasında kim olduğu konusunun henüz netlik kazanmadığını söyledi.

  Trump'tan yeni açıklama

  Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'tan da bir açıklama daha geldi:

  Beşar Esed rejiminin Suriye'de kimyasal silah kullanması ile ilgili olarak, "Bu, insanlıkla ilgili bir durum; bunun olmasına izin verilemez. 24 ila 48 saat içinde (bu konuyla ilgili) ana kararımızı vereceğiz." dedi.

  ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında, Suriye'de Esad rejiminin son kimyasal silah saldırısıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kimyasal silah saldırısını "barbarca" şeklinde niteleyen ve hayatını kaybeden sivillerin görüntülerinin herkesin içini burktuğunu kaydeden Trump, "Bölgedeki durumu oldukça yakından takip ediyoruz. Ordumuzla ve diğer ilgili kişilerle görüşüyoruz. Bu, insanlıkla ilgili bir durum; bunun olmasına izin verilemez. Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde (bu konuyla ilgili) ana kararımızı vereceğiz." şeklinde konuştu.

  Sözlerinin devamında bu tür katliamların bir daha yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Trump, çok kısa süre içinde, hatta belki de gün bitmeden bir karara varabileceklerini söyledi.

  "Askeri seçenek masanın dışında değil"

  Askeri seçeneklerin masada olup olmadığıyla ilgili soruya, "Hiçbir seçenek masanın dışında değil." diye cevap veren Trump, saldırının sorumlularıyla ilgili olarak da, "Eğer Rusya, Suriye, İran ya da hepsi beraberse bunu göreceğiz ve cevapları yakında öğreneceğiz." dedi.

  Putin'e gönderme

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de saldırıdan dolayı sorumluluk taşıyıp taşımadığına ilişkin bir soruya cevap veren Trump, "Olabilir. Herkes bir bedel ödeyecek. O da ödeyecek, herkes ödeyecek." değerlendirmesini yaptı.

  Suriye, Rusya ve İran'ın saldırıdan sorumlu olmadıkları söylediklerini dile getiren Trump, kendisinin saldırının faili veya failleri konusunda fazla şüphesinin olmadığını, ancak generallerin kısa süre içinde buna bakacaklarını ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trump'ın bugün akşam saatlerinde (Yerel saatle) ABD ordusundan üst düzey komutanlarla da bir ara gelmesi bekleniyor.

  Beyaz Saray'dan açıklama

  Beyaz Saray'dan da bir son dakika açıklaması geldi. Açıklamada, "Rusya, Suriye'nin kimyasal programını bitirme sözünde durmadı. Duma'da saldırının yapıldığı yer inceleme açılsın. Trump hala Suriye'deki askerleri çekme taraftarı, ancak Esad'ın sivillere karşyı kimyasal silah kullanmayacağından emin olmak istiyor." denildi.

  Rusya: Kimyasal saldırı bulgusu yok

  Rusya ordusu ise Duma'da herhangi bir kimsayasal saldırı bulgusuna rastlanmadığını açıkladı. Açıklamada yaralılarda kimyasal zehirlenme izi olmadığı belirtildi.


  ABD'den Suriye'deki kimyasal saldırı hakkında açıklama

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow