hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: Green Card başvuruları yeniden başlıyor

  Son dakika: Green Card başvuruları yeniden başlıyor
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Amerika’da sınırsız oturum, çalışma ve eğitim fırsatı sunan Green Card çekilişi başvuruları 3 Ekim Salı günü başlamış ve hiçbir açıklama yapılmadan 10 Ekim’de durdurulmuştu. Durdurulan başvuruları bugün yeniden başlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyada milyonlarca insanın başvurduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ömür boyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenler için en önemli fırsat olan Green Card çekilişi başvuruları 18 Ekim Çarşamba günü 20:00’da yeniden başlıyor. Green Card çekilişi başvuruları 22 Kasım Çarşamba gününe kadar devam edecek. Çekiliş sonuçları ise 15 Mayıs 2018 Salı günü açıklanacak.

  Reuters'tan Barzani'nin petrol geliriyle ilgili kritik iddia

  Son dakika: İran'dan Türkiye'ye kritik ziyaret

  Neden başvuru tarihlerinde değişiklik yapıldı?

  10 Ekim’de hiçbir açıklama yapılmaksızın başvuru sitesinin bakıma alındığı tarihlerle aynı zamanda ABD ve Tükiye arasında vize krizinin yaşanmasının akıllarda pek çok soru işareti bıraktığını belirten Green Card 7/24 yetkilisi Ozan Şirin, resmi kaynaklardan aldığı bilgileri sizin için derledi.

  Teknik problemden dolayı mı? Kayıtlar mı kayboldu? Bilgilerin hacklenmesi konusunda bir girişim mi oldu?

  Sorun teknik bir problemden kaynaklandı. Problem başvuru formunda “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde sadece çekilişe katılabilecek ülkeler listesinin yer alması bazı başvuru sahiplerinin bilgilerinin sınırlı bir şekilde alınmasına neden oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Örneğin ABD içinde nüfusu çok olan  Brezilya, İngiltere, Polonya gibi ülkelerde doğmuş olanlar doğrudan çekilişe katılamıyorlar. Ama eşleri uygun bir ülkede doğduysa onların üzerinden çekilişe katılabiliyorlardı. 3-10 Ekim tarihinde çekilişe katılmak için uygun olmayan ülkelerde doğmuş olan başvuru sahipleri eşleri üzerinden çekilişe katılmak istediklerinde “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde kendi ülkesini seçeneklerde yer almadığı için seçemediler.

  Aynı zamanda ABD vatandaşı eşi ve çocuğu olan başvuru sahipleri de her ne kadar bu bilgilerini girmek onlar için opsiyonel bile olsa, ABD “Doğum yeri ülke” alanı seçimlerinde yer almadığı için, eş veya çocuk bilgilerini sağlıklı bir şekilde giremediler.  Başvuru girişlerinde yaşanan bu sorunlar teknik problemin en büyük kaynağı oldu.

  Bilgilerin çalınması ya da hackenmesi ilgili  herhangi bir girişim söz konusu değildir.

  Teknik problem çözülmeden önce kaç kayıt alındı?

  Resmi kaynaklara göre bu sayıyı sağlıklı bir şekilde belirlemek  çok zor. Bütün katılımcıların adil şartlarda çekilişe katılabilmesi için başvurular 18 Ekim Çarşamba günü yeniden başlayacak.

  ABD Göçmenlik Dairesi 3-10 Ekim tarihleri arasında çekilişe katılanları nasıl bilgilendirecek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3-10 Ekim tarihleri arasında başvurusunu gerçekleştirmiş olanların e-posta adresine ABD Göçmenlik Dairesi e-posta ile başvurularının yeniden gerçekleştirmeleri konusunda bilgilendirme e-postası gönderecektir. Aynı zamanda tüm ABD Büyükelçilikleri ve konsoloslukları da yerel duyurularla katılımcıları bilgilendirecektir.

  Green Card sahtekârlıklarına karşı dikkatli olunmalı

  Green Card ve Amerika Göçmenlik konusunda profesyonel hizmet veren www.GreenCard724.com  yöneticisi Ozan Şirin, Green Card sahtekârlıklarına karşı katılımcıları başvuru sürecinde çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

  Türkiye’de her sene binlerce kişi başvuru sürecinde kötü niyetli bazı aracı şahıs ve şirketler tarafından dolandırılıyor.

  Kötü niyetli bazı kurumlar katılımcıların bilgisizliğinden yararlanarak her sene binlerce çekiliş katılımcısını dolandırdığını belirten Ozan Şirin başvuru süreci konusunda bilgi verdi. “ABD Hükümeti’nin 2003 yılından bu yana Green Card başvurularını sadece internet üzerinden alıyor. Posta veya kargo yolu ile gelen basılı formlarla Green Card başvurusu yapılması söz konusu değil. Ayrıca Green Card kazandığınız yönünde telefon ile gelen aramalara da dikkat edilmesi gerekiyor.” Katılımcılar için en önemli bilginin teyit numarası olduğunu belirten Şirin “Yapılan başvuruların sonunda mutlaka katılımcılara özel verilen teyit numarası (Confirmation number) alınmalıdır.  Sonuçlar sadece ABD Göçmenlik Dairesi Resmi Sitesi’nden bu numara ile öğrenilebilir, başka bir yolla öğrenilmesi mümkün değildir.” Dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ozan Şirin “GreenCard724.com olarak sosyal sorumluluk gereği, Green Card Çekilişi katılımcılarının doğru bilgiye ulaşabilmeleri, bir mağduriyete uğramadan sağlıklı ve güvenilir bir şekilde Green Card başvurularını gerçekleştirebilmeleri için, hem sitemizde hem de basında bilgimizi ve tecrübemizi sürekli paylaşıyoruz ve paylaşmaya da devam edeceğiz.” Diyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow