hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA HABERİ: Uluslararası Adalet Divanı 'Refah' kararını açıkladı

  SON DAKİKA HABERİ: Uluslararası Adalet Divanı Refah kararını açıkladı
  expand

  Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika'nın İsrail'in Refah saldırısına yönelik ek tedbir talebini bugün karara bağladı. Mahkeme, "İsrail, Filistinlilerin kısmen dahi yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına sebep veren askeri saldırılarını ve tüm eylemleri derhal durdurmalıdır" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UAD, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail aleyhine açtığı "soykırım" davasında, İsrail’in Refah ve Gazze genelindeki askeri operasyonlarını durdurmasını da içeren ek ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin kararını açıkladı.

  UAD'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  - İsrail, Gazze'de çok fazla insanın ölümüne neden oldu.

  - İsrail'in saldırıları nedeniyle 18 Mayıs itibarıyla BM verilerine göre Refah'ta 800 bin sivil yerinden edilmiştir.

  - Refah'taki durum artık insani felaket olarak sınırlandırılmıştır.

  - İsrail Refah'ı haftalarca bombaladı, altyapı yok olmak üzere. İsrail sorumluluklarını yerine getirmeli. Aldığı önlemler yetersiz durumda.

  "İSRAİL SALDIRILARINA DERHAL SON VERMELİDİR"

  - Mahkeme 28 mart tarihindeki tedbir kararında değişiklik kararı yapılması gerektiğine karar vermiştir. Bu nedenle yeni tedbir kararlarına ihtiyaç duyulduğuna karar verilmiştir.

  - İsrail sivillere zarar verecek saldırılarına derhal son vermelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - İsrail Soykırımı Önleme Anlaşması çerçevesinde kanıtların korunması için etkin tedbirler alıp Gazze Şeridi'ne her türlü soruşturma ekibinin girişine engel olmamalıdır.

  - İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'na aldığı tedbirlerle alakalı raporu bir ay içinde sunmalı.

  - İsrail, (Gazze'de) acilen ihtiyaç duyulan hizmetlerin ve insani yardımın engelsiz bir şekilde sağlanabilmesi için Refah sınır kapısını açık tutmalı.

   

  FİLİSTİN YÖNETİMİ VE HAMAS'TAN İLK MESAJ

  Filistin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Nabil Abu Rudeina, Filistin Yönetiminin Uluslararası Adalet Divanı'nın kararını memnuniyetle karşıladığını ve bunun Gazze Şeridi'ndeki savaşı sona erdirmeye yönelik uluslararası bir fikir birliğini temsil ettiğini söyledi.

  Hamas da kararın memnuniyetle karşılandığını ancak yeterli olmadığını ve Gazze'ye yönelik saldırıların tümüne son verilmesi gerektiğini söyledi.

  (Kaynak: TRT Haber)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow