hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  3 Avrupa ülkesi Filistin'i resmen tanıdı

  KAYNAKİHA

  İspanya Hükümet Sözcüsü, İspanya'nın Filistin Devletini resmen tanıdığını duyurdu. Bu duyurunun ardından İrlanda ve Norveç de Filistin'i tanıdığını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İspanya'nın ardından Norveç ve İrlanda da Filistin'i resmen devlet olarak tanıdığını duyurdu.

  İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanı Jose Manuel Albares, Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ve İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin başkent Brüksel’deki İspanya Büyükelçiliğinde 27 Mayıs’ta bir araya gelmiş, Filistin devletinin tanınmasına ilişkin bir basın toplantısı düzenlemişti.

  İspanya kabinesi bugün, kararı görüşmek üzere toplandı. İspanya Hükümet Sözcüsü Pilar Alegria, toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında İspanya'nın Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını duyurdu. Alegria, kabinenin Filistin Devleti’ni tanımak için “önemli bir karar” aldığını ve bunun İsrailliler ile Filistinlilerin barışa ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla yapıldığını söyledi.

  Bu kararın ardından Norveç ve İrlanda'da Filistin'i resmen tanıdığını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İRLANDA'DAN AÇIKLAMA

  İrlanda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İrlanda hükümeti, Filistin’i egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanımaktadır ve Dublin ile Ramallah arasında tam diplomatik ilişkilerin geliştirilmesini kabul etmiştir. İrlanda'nın Ramallah'taki Büyükelçiliğiyle birlikte İrlanda'nın Filistin Devleti nezdinde bir Büyükelçisi atanacaktır” denildi.

  Ayrıca açıklamada, Gazze'de derhal ateşkes sağlanması, İsrailli rehinelerin serbest bırakılması ve insani yardımın engellenmeden erişime açılması çağrısında bulunuldu.

  “İRLANDA’NIN BU KARARI UMUDU CANLI TUTMAKLA İLGİLİDİR”

  İrlanda Başbakanı Simon Harris, konuya ilişkin açıklamasında, “İrlanda’nın bu kararı umudu canlı tutmakla ilgilidir. Bu umut, İsrail ve Filistinlilerin bir arada barış ve güvenlik içinde yaşayabilmelerinin tek yolunun iki devletli çözüm olduğu inancıdır. Filistin’i barış sürecinin sonunda tanımak istiyorduk. Ancak, İspanya ve Norveç ile birlikte barışı ayakta tutabilmek için bu adımı attık. Bir kez daha İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya, dünyayı dinlemesi ve Gazze’de yaşanan insani felaketi durdurması çağrısı yapıyorum” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow