Macron'dan Kiev'de önemli açıklamalar: Ukrayna'nın yanındayız

Macron'dan Kiev'de önemli açıklamalar: Ukrayna'nın yanındayız

Macron'dan Kiev'de önemli açıklamalar: Ukrayna'nın yanındayız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna krizini ele almak üzere Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi. Macron konuşmasında, "Fransa, Ukrayna'nın yanında olacaktır ve toprak bütünlüğünü destekleyecektir," ifadelerini kullanarak, Moskova-Kiev krizine yönelik yenilikçi çözümler üzerinde durulması gerektiğini belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna krizini ele almak üzere Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron konuşmasında yenilikçi çözümler üzerinde durarak, "Seyahatimin amacı taahhütlerimizi yerine getirmekti. Pratik çözümler olabilir. Bunları beraber hayata geçirebiliriz. Avrupalı ortaklarımızla Putin ile de bunu yaptık. Kararlılığımız net bir şekilde ortadadır. Tansiyonu düşürmeliyiz bir araya gelerek. Herkes salim kafayla hareket etmeli. Önümüzdeki haftalarda iki paralel yol izlemeliyiz. Bir yandan Normandiya pratiği takip edilmeli bir diğer yandan ortak noktalar bulmalıyız," ifadelerini kullandı.

UKRAYNA'NIN YANINDAYIZ

Sağlık önlemleri ve teçhizat desteğinin önemini vurgulayan Macron, "Kiev'de herkes çok kararlı. Biz de daha fazla yeni projeleri fonlama kararı aldık. Bu da istikrar ve barış için çok önemli bir gösterge. Fransa, Ukrayna'nın yanında olacaktır, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekleyecektir," dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

PUTİN-MACRON GÖRÜŞMESİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Moskova'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından Putin ve Macron ortak basın toplantısına geçti. Putin basın toplantısında ilk sözü alan lider olurken yine hedefinde batılı ülkeler ve NATO oldu. Rus ordusunun Ukrayna sınırına konuşlanması ve tatbikatlar yapmasını eleştiren batılı ülkelere ve NATO'ya sert tepki gösteren Putin, 'Askeri altyapılarını sınırlarımıza kadar yaklaştıran NATO ve üye devletler, silahlı kuvvetlerimizi nereye ve nasıl yerleştireceğimiz konusunda bize ders vermeye kalkıyor. Rus birliklerinin kendi topraklarındaki eylemleri Ukrayna'ya karşı Rus tehdidi olarak sunuluyor' dedi.

Macron, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gelecek günlerin belirleyici olacağını açıkladı. Macron "Önümüzdeki birkaç gün belirleyici olacak ve güçlü görüşmeler gerekecek. Avrupa'da yeni bir istikrar ve güvenlik düzenini garanti altına almak için birlikte çalışmaya kararlıyız" dedi.

Ukrayna krizinde gerilimin azalması konusunda umutlu olduğunu kaydeden Macron "Rusya ve Fransa arasında yakınlaşma koşulları olduğunu söyleyebileceğime inandığım bir dizi öneri başlatmayı mümkün kılan bir görüşmemiz oldu. Yakınsama unsurlarını oluşturmaya çalıştık. İlk unsur, kimsenin çıkarına olmayacak herhangi bir tırmanıştan kaçınmak için çalışma ihtiyacıdır" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Macrondan Kievde önemli açıklamalar: Ukraynanın yanındayız

SOSYAL MEDYANIN DİLİNE DÜŞTÜLER

Ukrayna krizine diplomatik çözüm bulmak için Moskova'ya gelen Macron Rus mevkidaşı ile 'mesafeli' bir görüşme gerçekleştirmiş görüşmeye 'uzun masa' damgasını vurmuştu. Pek çok yabancı gazetenin ti'ye aldığı Putin-Macron zirvesinde görüntüler sosyal medyada da günün konusu olmuştu. New York Post gazetesinin 'Senin tarafında hava nasıl?' sözleri ile ti'ye aldığı görüşme ile ilgili Macron'dan yeni açıklamalar geldi. İngiliz Daily Mail ise zirve haberini 'hala aralarında kilometreler var' başlığı ile okurlarına sundu.

 

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber