NATO Zirvesi'nde aile fotoğrafı... Madrid’de tarihi görüşme!

NATO Zirvesi'nde aile fotoğrafı... Madrid’de tarihi görüşme!

NATO Zirvesi'nde aile fotoğrafı... Madrid’de tarihi görüşme!

İspanya'nın başkenti Madrid'de organize edilen 32. NATO Zirvesi az önce başladı. Kritik zirvenin yapıldığı Madrid'deki IFEMA Kongre Merkezi'nde liderler resmi karşılama töreni sonrası aile fotoğrafında bir araya geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi İspanya’nın Başkenti Madrid’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’ın açılış konuşması ile başladı. FEMA Kongre Merkezi'nde liderler ‘aile fotoğrafı’ için bir araya geldi.

Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu ülke liderleri resmi karşılama töreninin ardından aile fotoğrafında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fotoğraf çekimi sırasında en ön sırada İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Slovenya Başbakanı Robert Golop'un yanında yer aldı.

KRİTİK ZİRVEDE DİKKAT ÇEKEN KARELER

Aile fotoğrafının çekilmesinin ardından liderler kısa bir süre kendi aralarında sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile konuştu. 

Liderler arasındaki samimi görüntüler dikkatlerden kaçmadı. 

ERDOĞAN - BİDEN GÖRÜŞMESİ BUGÜN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden bugün Türkiye saati ile 18.45’te Madrid'de bir araya gelecek. Erdoğan ve Biden, NATO Zirvesi öncesi de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

KRİTİK ZİRVE BAŞLADI

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Stoltenberg ev sahipliği nedeniyle İspanya’ya teşekkür ederek, "Bu zirve, Rusya ve Çin gibi otoriter ülkeler nedeniyle daha rekabet dolu ve tehlikeli bir hal alan ve uluslararası düzenin tehdit altında olduğu bir dünyada NATO’yu güçlendirmek için bir fırsat olacak. Gelecekteki güvenliğimiz için yeni NATO stratejik konseptini kabul edeceğiz. Savunma kapasitemizi daha büyük bir dinamizm ve kapasite artırımı ile güçlendireceğiz. Bu yeni güvenlik sorunlarına karşı gerekeni yapacak potansiyelimiz mevcuttur" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KAPIMIZ AÇIK"

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında da konuşan Stoltenberg, "Komşularımızla ve dünyayla işbirliğimizi güçlendireceğiz. İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya davet ederek, NATO’nun kapısının açık olduğunu göstereceğiz. Ukrayna için daha büyük bir destek sağlayacağız. Başkan Zelenskiy’nin de bugün bize katılacağı için mutluyum. Cesur Ukrayna halkı ve ordusu, tüm dünyaya ilham veriyor. NATO müttefikleri Ukrayna’nın yanında olmaya devam edecek. Tarihi bir anda bulunuyoruz. Madrid Zirvesi, büyük bir dönüşüme yol açacak. ABD ve Avrupa ilişkisinin ve ittifakın güçlü kalması için gerekenleri sunacak bir zirve olacak" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA LİDERLERİNE TEŞEKKÜR EDERİM"

Açılış konuşmasında söz alan ev sahibi İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise NATO Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti belirtti. Zirvenin Avrupa’nın güvenliği için önemine dikkat çeken Başbakan Sanchez, “Bu zirveye ev sahipliği yapmak bizim için harika. Çok ama çok önemli bir zirve. Tarihi sayıda ülke katılıyor. Avrupa Birliği ülkeleri NATO üyesi olmasalar bile vizyonumuzu paylaşan ülkeler var. Bu da ortak güvenliğimiz ve ittifakımızın geleceği için çok önemli. Önümüzdeki yılların planlarını ortaya koyacağız. İttifakımızı güçlendirmenin zamanıdır. Türkiye, İsveç ve Finlandiya liderlerini dün imzaladıkları mutabakattan dolayı tebrik etmek istiyorum. Önemli iki demokrasinin ittifakımıza katılmasının önünü açmış oldular. Bu elbette ittifakımızı da güçlendirecek. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e de süreçteki katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması hepimiz için çok önemli bir kilometre taşı. Bizi daha da güçlendireceğine inanıyorum. İspanya için NATO toplantısına ev sahipliği yapmak büyük bir sorumluluk ve onur kaynağı. Faydalı ve olumlu görüşmeler yapacağımıza inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ERDOĞAN MACRON VE CHARLES MICHEL İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ndeki ikili temasları kapsamında Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. 

Erdoğan, aile fotoğrafının ardından Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrıca İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile de bir araya gelmesi ve TSİ 18.45’te ABD Başkanı Joe Biden ile görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüştü

UKRAYNA SAVAŞI MASADA

Bugünkü zirvede Rusya-Ukrayna savaşının NATO’ya yansımaları değerlendirilecek ve bu çerçevede NATO’nun caydırıcılık ve savunma yapılanması gözden geçirilecek.

NATO’nun gelecek çalışmalarına rehberlik edecek yeni Stratejik Konsepti'nin onaylanması da gündem maddeleri arasında yer alırken, liderler ikili görüşmeler yaparak küresel konuları ele alacak.

44 ÜLKEDEN KATILIM

Zirve için Madrid'e 44 ülkeden katılım oldu. Zirveye katılan liderlerin yanı sıra birçok ülkenin dşişleri ve savunma bakanları da hazırda bekliyor.

Son dakika... Erdoğan-Macron görüşmesi başladı

Son dakika... Erdoğan-Macron görüşmesi başladı