Son dakika! Nobel Barış Ödülü'nün sahibi belli oldu

Son dakika! Nobel Barış Ödülü'nün sahibi belli oldu

Son dakika! Nobel Barış Ödülü'nün sahibi belli oldu

Son dakika haberi! 2022 Nobel Barış Ödülü Belaruslu insan hakları aktivisti Ales Bialiatski, Rus insan hakları örgütü Memorial ve Ukraynalı insan hakları örgütü Sivil Özgürlükler Merkezi arasında paylaşıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Belarus insan hakları savunucusu Ales Bialiatski ve sivil toplum kuruluşları Memorial ve Sivil Özgürlükler Merkezi, bu yılki Nobel Barış Ödülü'nün ortak kazananları olarak açıklandı.

Bu yılki bir haftalık Nobel Ödülü duyuruları Pazartesi günü İsveçli bilim adamı Svante Paabo'nun bağışıklık sistemimiz hakkında önemli bilgiler sağlayan Neandertal DNA'sının sırlarını çözdüğü için tıp ödülünü almasıyla başladı.

Kimyada Nobel Ödülü, Çarşamba günü Amerikalı Carolyn R. Bertozzi ve K. Barry Sharpless ile Danimarkalı bilim adamı Morten Meldal'a giderken fizik dalında Fransız Alain Aspect, Amerikalı John F. Clauser ve Avusturyalı Anton Zeilinger ödülü alan isimler oldu.

Nobel Edebiyat Ödülü'nü ise Fransız yazar Annie Ernaux kazandı.

2022 Nobel Ekonomi Ödülü Pazartesi günü açıklanacak.

60 yaşındaki Bialiatski, 1980′lerde Belarus’ta başlayan demokrasi hareketinin ateşlenmesine yardımcı oldu.
2021′den beri, yaygın olarak siyasi olarak motive olduğu düşünülen vergi kaçakçılığı suçlamasıyla cezaevinde bulunuyor.

Sivil Özgürlükler Merkezi, Ukrayna sivil toplumunu desteklemek, insan haklarını desteklemek ve ülkede tam demokrasi için kampanya yürütmek amacıyla 2007 yılında kuruldu.

Komite, “Rusya’nın Şubat 2022′de Ukrayna’yı işgalinden sonra merkez, Rusların Ukrayna halkına karşı işlediği savaş suçlarını tespit etme ve belgeleme çabalarına girişti” dedi.

Merkez, suçluların suçlarından sorumlu tutulmasında öncü rol oynuyor” dedi.

Ödülün diğer sahibi Memorial, 1987′de eski Sovyetler Birliği’nde siyasi baskı kurbanlarını onurlandırmak için kuruldu.