hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Rusya ve Çin arasında önemli görüşme: Putin ve Şi, Özbekistan'da bir araya geldi

  Son dakika... Rusya ve Çin arasında önemli görüşme: Putin ve Şi, Özbekistanda bir araya geldi
  expand
  KAYNAKHürriyet

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Semerkant’ta gerçekleştirilen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) toplantısı çerçevesinde bir araya geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Putin, Çinli mevkidaşı Şi'ye Ukrayna konusunda gösterdiği 'dengeli politika' nedeniyle teşekkür etti. Rus lider görüşmelerde 'tek kutuplu bir Dünya yaratma girişimlerini' kınadı.

  Putin, Moskova'nın Pekin'in 'Tek Çin' politikasını desteklediğini, ABD'nin Tayvan Boğazı'ndaki 'provokasyonlarına' karşı çıktığını ve Rusya'nın Çin'in Ukrayna üzerindeki 'dengeli pozisyonuna' değer verdiğini söyledi.

  Al Jazeera'da yer alan habere göre, Putin, 'Tek kutuplu bir dünya yaratma girişimleri son zamanlarda kesinlikle çirkin bir biçim aldı ve tamamen kabul edilemez' diyerek doğrudan ABD'yi hedef aldı.

  İki lider, Ukrayna savaşından bu yana ilk yüz yüze görüşmelerini Özbekistan'daki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinin oturum arasında gerçekleştirdi.

  Özbekistan'da düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'ne katılan Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile de görüştü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ŞİÖ Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan temsilcilerinin Çin'in Şanghay kentinde bir araya gelerek Sınır Bölgelerinde Askeri Güvenin Derinleştirilmesi Anlaşması'nı imzalamasıyla 1996 yılında kurulmuştu.

  Örgüte Özbekistan, Pakistan ve Hindistan'ın da katılımıyla tam üye sayısı sekize yükselmiş oldu.

  2005'te ŞİÖ'ye gözlemci statüsünde üye olarak katılan İran'ın tam üyelik süreci Eylül 2021'de başlatılmıştı.

  Şangay İşbirliği Teşkilatı'nda Türkiye ise diyalog ortağı olarak yer alıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow