Son dakika... Putin’den kısmi seferberlik ilanı

Son dakika... Putin’den kısmi seferberlik ilanı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede kısmi seferberlik ilan etti. Batı'yı 'nükleer şantaj' ve Rusya'yı yok etmek istemekle suçlayan Putin, 'Amacımız Donbas'ı özgürleştirmek' dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusa sesleniş konuşmasında kısmı seferberlik ilanını öngören kararnameyi imzaladığını açıkladı.

'Amacımız Donbas'ı özgürleştirmek' diyen Putin, Batı'yı Rusya'yı yok etmek istemekle suçladı.

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre askerlik eğitimi alanların orduya çağrılacağını duyurarak, "Sadece şu anda yedekte bulunan ve her şeyden önce orduda görev yapmış, belirli askeri uzmanlıklara ve deneyime sahip olan vatandaşlar, kısmi seferberlik çağrısına tabi olacaktır. Askeri göreve çağrılanlar, birliklere gönderilmeden önce özel askeri harekat deneyimi dikkate alınarak mutlaka ek askeri eğitimden geçecek" açıklamasını yaptı.

Rus lider, kısmi seferliğin bugünden itibaren başladığını açıkladı ve Moskova'nın dün açıklanan referandumları destekleyeceğini vurguladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"BU BİR BLÖF DEĞİL"

Batının barışçıl bir çözümden yana olmadığını ve Ukrayna'ya silah yığdığını belirten Putin, "Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Batı'ya söylüyorum, yanıt verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil" dedi ve Batı'nın 'nükleer şantaj' uyguladığını söyledi.

"Batı, Rusya-Ukrayna barışını istemiyor. Zamanında SSCB'yi böldüler, şimdi sıra Rusya'ya geldi" ifadelerini kullanan Rus lider, konuşmasında Ukrayna'nın doğusunda savaşan gönüllülerin Rus silahlı kuvvetlerinin üyeleriyle aynı statüye sahip olacağını da sözlerine ekledi.

KISMİ SEFERBERLİK KİMLERİ KAPSIYOR?

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, 'Kısmi seferberlik kararı daha önce askeri tecrübesi olanlar için geçerli seferberlik kararı için büyük bir kaynağımız var' dedi. 

Rus bakan karar kapsamında 300 bin yedek askerin görevlendirileceğini kaydetti.

Putin'den 3. Dünya Savaşı tehdidi mi? Ukrayna'yı en iyi bilen gazeteci anlattı

Putin'den 3. Dünya Savaşı tehdidi mi? Ukrayna'yı en iyi bilen gazeteci anlattı