hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: Rusya'dan ABD'ye çok sert tepki: Düpedüz soygun!

  Son dakika: Rusyadan ABDye çok sert tepki: Düpedüz soygun
  expand

  Beyaz Saray'dan ismi açıklanmayan bir kaynağın 'ABD, el koyduğu Rus diplomatik mülklerini, karşılığında bir şeyler almadan iade etme niyetinde değil' açıklamasını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington'un tutumunu 'güpegündüz soygun' olarak nitelendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sputnik'in haberine göre, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Lavrov, "Kaynak gizli mi? Demek ki, vicdanlarının temiz olmadığını anlıyorlar. Olayın özüne bakacak olursak, bu güpegündüz yapılan bir soygundur. Böyle bir şey olabilir mi? İki taraflı hükümetlerarası bir belgeyle güvence altında bir mülke el koyun ve onu iade etmek için de 'benim olan benimdir, senin olanıysa paylaşalım' prensibine göre hareket edin" ifadelerini kullandı. 

  'Trump yönetiminde aklıselim kişiler olduğundan eminim'

  Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde, Rus diplomatik mülklerine el koyma ve 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararının eski Başkan Barack Obama yönetimi tarafından alelacele alındığını çok iyi anlayan aklıselim kişiler bulunduğundan emin olduğunu kaydetti.

  Rusya Dışişleri Bakanı, Obama yönetiminin, ikili ilişkilerin Trump yönetimi tarafından bir daha düzeltilememesi için ilişkilere nasıl zarar vereceğini bilemediğini vurguladı.

  Öte yandan Lavrov, "Maalesef, ABD'de yaşananlarla ilgili 'gizli' Rus etkisi kanalları arama konusundaki bu ateşli eğilim, azalmayacak ve istisnasız olarak tüm ülkelerin ilgi gösterdiği uluslararası ilişkilerde normal iş birliği kurma hususunda daha fazla güven oluşturmayacak" diye vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski Başkan Barack Obama, Aralık 2016'nın sonunda başkanlık seçimlerine müdahale edildiği ve Rusya'daki ABD'li diplomatlara baskı yapıldığı iddiasıyla Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Dış İstihbarat İdaresi (GRU) da dahil olmak üzere bazı Rus kurum ve kuruluşlarına yaptırım uygulama ve 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı.

  Bunun yanında Washington yönetimi, Rus diplomatik mülkü olan New York'taki Rusya Daimi Temsilciliğe ait 'yazlık kampı' ve Washington'daki Rusya Büyükelçiliği binasına el koymuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow