hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika! Sunak, İngiltere hükümetini kurma görevini resmen aldı

  Son dakika Sunak, İngiltere hükümetini kurma görevini resmen aldı
  expand
  KAYNAKİHA

  Son dakika haberine göre İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçilen Rishi Sunak, Kral III. Charles tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Böylelikle Eylül ayında Kraliçe II. Elizabeth'in vefatının ardından tahta geçen Kral Charles, saltanatı döneminde ilk kez bir başbakana hükümeti kurma yetkisini vermiş oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere Kralı Charles III, yeni atanan Muhafazakar Parti lideri ve yeni başbakan Rishi Sunak'ı Londra'daki Buckingham Sarayı'nda kabul etti.

  Ülkenin yeni Başbakanı Rishi Sunak, Kral 3. Charles tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi ve resmen başbakanlık görevini devraldı.

  Başbakan olarak ilk defa kameraların önüne geçen Sunak, 'Korkmuyorum biliyorum ki bu yüksek makamın gerekliliklerini karşılayabileceğimi düşünüyorum' dedi.

  'Güven ancak kazanılır ben de sizin güveninizi kazanacağım' diyen Sunak, İngiltere'yi geleceğe taşımaya hazır olduğunun altını çizdi.

  Sunak, 'sizin ihtiyaçlarınızı siyasetin üzerinde tutacağım' dedi.

  Son dakika Sunak, İngiltere hükümetini kurma görevini resmen aldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ekonomik sıkıntıları gireceklerini belirten yeni Başbakan, Brexit'in sunduğu olanakları sonuna kadar değerlendiren bir ekonomi inşa etme sözü verdi.

  Öte yandan eski başbakan Liz Truss ise görevdeki son konuşmasında İngiltere ekonomisinin daha hızlı büyümesi gerektiğini söyledi.

  Truss, 'Yeni hükümetin Ukrayna’ya desteği sürdürmesi önemli' dedi.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle dünyadaki enerji krizinden bahseden Sunak, eski İngiltere Başbakanı Liz Truss hakkında da yaptığı açıklamada, "Liz Truss'a saygılarımı iletmek istiyorum. Bu ülkeyi büyütmek ve geliştirmek istemekte haksız değildi ki bu asil bir amaç. Fakat bazı hatalar yapıldı” dedi.

  “ÜLKEMİZİ SÖZLE DEĞİL, EYLEMLE BİR ARAYA GETİRECEĞİM”

  Başbakan olmasının ardından çalışmalara hızla başlanacağını belirten Sunak, “Partimin lideri ve sizlerin başbakanı olarak seçildim. Çalışmalar hızlıca başlayacak. Ekonomik istikrarı ve güveni hükümet gündeminin merkezine yerleştireceğim. Bu da alınması zor kararlar anlamına gelecek. Fakat, Covid-19 sürecinde beni gördünüz. İnsanları ve işletmeleri koruyabilmek için elimden gelen her şeyi yaptım. Ama söz veriyorum. Bugün karşılaştığımız zorluklar karşısında da aynı mücadeleyi göstereceğim. Ülkemizi sözle değil, eylemlerle bir araya getireceğim. Size bunları vermek için her gün çalışacağım. Başbakan olarak inanılmaz başarılara imza atan Boris Johnson’a her zaman minnettar olacağım” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ülkedeki ekonomik şartların en uygun hale getirilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını da söyleyen Sunak, "İşletmelerin yatırım ve yenilik yaptığı, Brexit fırsatlarını kucaklayan bir ekonomi inşa edeceğiz. Bu anın ne kadar zor olduğunu anlıyorum. Covid-19 ile mücadelemizin maliyeti olan milyarlarca pounddan sonra ve korkunç bir savaşın neden olduğu tüm zorlukların ardından bu işlerin ne kadar yıpratıcı olduğunu anlayabiliyorum. Elbette, yaşananların ardından güveni yeniden sağlamak için yapmam gereken çok işim olduğunu da anlıyorum. Söyleyeceğim tek şey ise bıkkın olmadığım. Kabul ettiğim makamın taleplerini yerine getirmeyi umuyorum. Bu yüzden, ülkemizi geleceğe taşıma konusunda hazır olarak karşınızdayım. İhtiyaçlarınızı siyaset üzerine koyacağım. Birlikte inanılmaz şeyler başarabiliriz” açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  HİNT KÖKENLİ İLK BAŞBAKAN

  İngiltere’deki başbakanlık yarışından Penny Mordaunt’un çekilmesi üzerine 42 yaşındaki Sunak oylama yapılmadan İngiltere modern tarihinin hem en genç hem de Hint kökenli ilk başbakanı olmuştu. İngiltere’de ekonomik sorunlar nedeniyle baskı altında kalan Truss, 20 Ekim’de başbakanlık görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Truss, 45 gün görevde kalarak ülke tarihinde en kısa süre görev yapan başbakan olmuştu.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow