Son dakika: Trump'tan Rusya'ya tehdit

  1. Dünya
Video: Son dakika: Trump'tan Rusya'ya tehdit
<a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a> Başkanı Donald Trump Rusya'ya: 'Hazır ol Rusya, çünkü füzeler gelecek, hoş, yeni ve ''akıllı!'' olacaklar. Kendi halkını katledip bundan zevk alan Gazla Öldüren Hayvan ile ortak olmamalıydın'' dedi.

ABD Başkanı Donald Trump Rusya'ya: 'Hazır ol Rusya, çünkü füzeler gelecek, hoş, yeni ve ''akıllı!'' olacaklar. Kendi halkını katledip bundan zevk alan Gazla Öldüren Hayvan ile ortak olmamalıydın'' dedi.

ABD ile Rusya arasındaki gerilim artıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'nın Beyrut Büyükelçisi Aleksandr Zaspıkin'in 'ABD'nin Suriye'ye füze saldırısı düzenlemesi halinde Rusya'nın bu füzeleri vuracağı ve fırlatıldıkları yeri hedef alacağı' açıklamasına Twitter'dan yanıt verdi. 

Trump'ın daha önce 'hayvan' dediği Esad'a bu kez 'Gazla Öldüren Hayvan' diye hitap ettiği tweeti şöyle: 

''Rusya Suriye'ye gönderilen her füzeyi, tüm füzeleri vurma yemini ediyor. Hazır ol Rusya, çünkü füzeler gelecek, hoş, yeni ve ''akıllı!'' olacaklar. Kendi halkını katledip bundan zevk alan Gazla Öldüren Hayvan ile ortak olmamalıydın.''

Rusya'dan jet yanıt 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Başkanı Donald Trump’ın bahsettiği ABD’nin akıllı füzelerinin Suriye’de kimyasal silah kullanılmasının tüm kanıtlarını yok edebileceğini bildirdi.

Zaharova sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Akıllı füzelerin yıllardır kendi topraklarında uluslararası terörizmle mücadele eden yasal hükümete karşı değil teröristlere doğru uçması gerek” dedi.

Zaharova şu şekilde devam etti:

“Kimyasal Silah Yasaklanması Örgütü uzmanları, şimdi akıllı füzelerin kimyasal silah saldırısının tüm kanıtlarını yok edeceğini söylemedi mi? Ya da amaç uluslararası uzmanların kanıt olarak hiçbir şey bulamaması için akıllı füzelerle provokasyonun kanıtlarını hızlıca yok etmek mi?”


ABD - Rusya restleşmesi 3. Dünya Savaşı'nı mı getiriyor?

Trump'tan yeni tweet

40 dakika sonra bir tweet daha atıp, "Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil en kötü seviyede. Bunun için bir neden yok. Rusya'nın ekonomisine yardım etmemiz için bize ihtiyacı var, bu çok kolay bir şey, tüm milletler birlikte çalışmalı. Silahlanmayı durdurun" ifadesini kullandı.

'ABD'nin füzeleri düşürülecek'

Bugün Rusya'nın Lübnan Büyükelçisi Suriye'ye ateş edilen herhangi bir ABD füzesinin vurulacağını açıklamıştı. Alexander Zasypkin, Hizbullah'a yakın El Manar televizyonuna yaptığı açıklamada "Eğer Amerikalılar bir füze ateşlerse füzeler düşürülecek" ifadelerini kullandı. İngiliz basınının haberine göre ise İki Rus milletvekili, Amerikan ordusunun Suriye'yi vurması halinde buna askeri bir karşılık verilmesi için Kremlin'e çağrı yapmıştı. 

Pentagon: Bize değil Beyaz Saray'a sorun

Pentagon'un yaptığı son dakika açıklamasında ise "Trump'ın attığı tweetleri bize değil Beyaz Saray'a sorun" ifadesi yer aldı.

ABD Savunma Bakanı'ndan açıklama

ABD Savunma Bakanı Mattis yaptığı açıklamada, "ABD ordusu, Başkan'ın karar vermesi durumunda, Suriye ordusuna karşı seçenekleri sunmaya hazır" dedi. Mattis ayrıca, Esad'ı suçlayacak kesin kanıt yok" diye konuştu.

Beyaz Saray'dan açıklama

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Trump'ın saldırıdan Suriye ve Rusya'yı sorumlu tuttuğu belirtilerek "tüm seçenekler masada ama henüz karar verilmedi" ifadeleri yer aldı.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS