SPD Genel Başkanı Schulz görevinden istifa etti

SPD Genel Başkanı Schulz görevinden istifa etti

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz görevinden istifa ettiğini açıkladı

Schulz, Berlin’de SPD Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, SPD'nin kişisel ve içerik olarak bir değişime ihtiyaç duyduğunu belirtti.

"Bugünden itibaren SPD genel başkanlık görevinden istifa ettiğim konusunda partimi bilgilendirdim." diyen Schulz, yeni hükümette kabineye girmekten vazgeçerek parti içindeki tartışmalara son vermeye katkı sağlamakistediğini söyledi.

SPD Yürütme Kurulu’nda genel başkan adayı olarak partinin FederalMeclis Grubu Başkanı Andrea Nahles’i önerdiğini ve kurulda bu önerinin oybirliğiyle kabul edildiğini ifade eden Schulz, genel başkanlık seçiminin 22Nisan’da Wiesbaden kentinde düzenlenecek olağanüstü kurultayda yapılacağınıkaydetti.

Schulz, SPD genel başkanı olarak son kez konuştuğunu ifade ederek,görevinden kızgın veya kırgın bir şekilde ayrılmadığını kaydetti.Schulz, SPD'nin Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile geçen haftahükümeti kurma konusunda anlaştıktan sonra yeni hükümette dışişleri bakanı olmakistemiş ancak parti içinde tepkilere sebep olmuştu. Bunun üzerine Schulz, yenihükümette bakan olarak yer almayacağını ve partideki görevlerinden ayrılacağınıbelirtmişti.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS