hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suikastın ardından ilk kez! Imran Khan'dan destekçilerine cesaret mesajı

  Suikastın ardından ilk kez Imran Khandan destekçilerine cesaret mesajı
  expand
  KAYNAKİHA

  Eski Pakistan Başbakanı Imran Khan, 28 Ekim'de Punjab eyaletinin Wazirabad kenti yakınlarında suikasta uğrayıp yaralanmasının ardından ilk kez halkın önüne çıkarak yüzbinlerce destekçisine seslendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) Başkanı Eski Başbakan Imran Khan, Rawalpindi kentinde destekçilerine seslendi. Khan, “bu sistemin” bir parçası olmayacağına karar verdiğini ve meclislerden çekileceğini duyurdu. Mevcut hükümetin üyelerini Wazirabad'daki saldırıyı planlamakla suçlayan Khan, destekçilerine korkmamaları gerektiğini söyleyerek, "Korku bütün bir ulusu köleye çevirir" dedi. Khan, PTI'nin herhangi bir yıkım veya kaosu önlemek için İslamabad'a gitmemeye karar verdiğini söyleyerek, yakında konuyla ilgili başbakanları ve meclis partisi ile görüşeceğini ve partinin meclisten çekileceğini açıkladı. Khan, kendisine yönelik Wazirabad kentinde gerçekleştirilen suikast girişiminde üç tetikçinin olduğunu iddia etti.

   

  KHAN’A SUİKAST GİRİŞİMİ


  Khan, 28 Ekim'de destekçileriyle birlikte Lahor’dan başkent İslabamad'a doğru hareket etmişti. Konvoya Punjab eyaletinin Wazirabad kenti yakınlarında ateş açılmış ve Khan bacağından yaralanmıştı. En az 1 kişinin hayatını kaybettiği ve birçok kişinin yaralandığı olayda saldırgan suçunu itiraf ederek, "Sadece Imran Khan'ı öldürmek istedim, başkasını değil" demişti. Khan tedavisinin ardından 6 Kasım’da hastaneden taburcu olmuştu.

   

  KHAN HÜKÜMETİ NİSANDA DÜŞMÜŞTÜ


  Pakistan'da 10 Nisan'da parlamentoda yapılan güven oylamasında 174 "hayır" oyu alan Khan hükümeti düşmüş, Khan’ın yerine 11 Nisan'da yapılan oylamada 174 oyla Şahbaz Şerif gelmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow