hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sürgündeki eski Tayland Başbakanı 15 yıl sonra ülkesine dönüyor

  Sürgündeki eski Tayland Başbakanı 15 yıl sonra ülkesine dönüyor
  expand
  KAYNAKİHA

  Eski Tayland Başbakanı Thaksin Shinawatra, 15 yıllık sürgün hayatının ardından ülkesine dönüş kararı aldığını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güney Asya ülkesi Tayland'da geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan genel seçimlerin ardından patlak veren Başbakanlık krizi devam ederken, bir sürpriz de eski Başbakan Thaksin Shinawatra'dan geldi. Thaksin'in kızı Paetongtarn Shinawatra, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 15 yıldır Dubai’de yaşayan Thaksin Shinawatra’nın 10 Ağustos’ta Tayland’a dönüş yapacağını duyurdu. Paetongtarn, “Ailecek çok duygulu, mutlu ve aynı zamanda endişeliyiz. Ancak babamızın kararına saygı duyuyoruz” dedi.
  Tayland’da iki dönem Başbakanlık görevi yürüten 74 yaşındaki Thaksin Shinawatra, 2006 yılındaki askeri darbenin ardından yargılanmamak için ülkeden kaçmıştı. Shinawatra, 15 yıldır Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşıyor.

  HAKKINDA YAKALAMA KARARI VAR

  Tayland Yüksek Mahkemesi tarafından hakkında yakalama kararı bulunan ve çeşitli siyasi suçlamalarla 10 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak olan Thaksin Shinawatra’nın 10 Ağustos’ta ülkeye dönmesinin ardından gözaltına alınması bekleniyor. Tayland Ulusal Polis Şefi Damrongsak Kittiprapas, bugün yaptığı açıklamada Thaksin'in planlanan dönüşünde normal prosedür uygulanarak polis ekiplerince mahkemeye götürüleceğini ifade etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow