Suriye'de görev yapan Beyaz Baretliler'e ABD'den 6.6 milyon dolar

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, ABD Başkanı Trump'ın Suriye'de görev yapan Beyaz Baretliler'e 6.6 milyon dolar yardım yapılması için izin verdiğini açcıkladı. Nauert, "Başkan, USAID ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye'de hayati öneme sahip çalışmalar yapan Suriye Sivil Savunma'ya verilmek üzere yaklaşık olarak 6.6 milyon dolarlık yardım teklifini onayladı" ifadesini kullandı.ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve Dışişleri Bakanlığına, Suriye'de görev yapan Beyaz Baretliler'e yaklaşık 6,6 milyon dolarlık yardım yapması için izin verdiği bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
Sputnik'te yer alan habere göre Nauert'in yaptığı açıklamada, "Başkan, USAID ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye'de hayati öneme sahip çalışmalar yapan Suriye Sivil Savunma'ya verilmek üzere yaklaşık olarak 6.6 milyon dolarlık yardım teklifini onayladı." ifadesine yer verildi.

ABD'nin Beyaz Baretliler'i "güçlü" bir şekilde desteklediğine vurgu yapılan açıklamada, grubun Beşşar Esed rejiminin kimyasal saldırılarına maruz kalanlar dahil olmak üzere, Suriye'de 100 binden fazla kişinin hayatını kurtardığına işaret edildi.
Açıklamada şunlar kaydedildi: "Bu kahramanca ilkyardım grubu dünyanın en tehlikeli işlerinden birini yapıyor ve kasıtlı olarak Suriye rejimi ve Rus hava saldırılarının hedefi oluyor. 2013 yılından beri 230'dan fazla cesur yardımsever Suriyeli sivilleri kurtarmaya çalışırken hayatını kaybetti."
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS