hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Taste Atlas'ın 'tartışmalı' listesinde Cağ kebabı 9. sırada

  Taste Atlasın tartışmalı listesinde Cağ kebabı 9. sırada
  expand

  “Taste Atlas” (Lezzet Atlası) sitesinin, 2022 yılı dünyanın en iyi geleneksel yemekleri listesinden, Türkiye’den Erzurum bölgesinin Cağ kebabı ilk 100 geleneksel yemek arasında 9. sırada yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2018 yılından bu yana değerlendirme yapan yemek sitesinin seçimleri, dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye de yine bu yıl sosyal medya üzerinde tartışma yarattı.

  Listede Türk mutfağı bu sene İtalyan, Yunan, İspanyol, Japon, Hint, Meksika mutfağının arkasında 7. sırada yer alırken, ABD’nin 8. sırada Fransa’nın. 9. sırada yer aldığı görüldü.

  SOSYAL MEDYADA SIRALAMAYA TEPKİ YAĞDI

  Türkiye’nin önde gelen yemek yazarlarından Vedat Milor, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Böyle arada restoranlarla ve yemeklerle ilgili saçma sapan listeler gündeme geliyor. Nasıl bir metodoloji izlediği ya da kimin oy verdiği belli değil. Tek fonksiyonu sahip olduğumuz kompleksleri.” diyerek tepki gösterdi.

  Taste Atlas, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada dünyanın dört bir yarından gelen eleştiriler için 15 bine yakın yemekle ilgili zengin bir veri tabanı oluşturdukları savunmasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Veri tabanına kayıtlı yemeklerin gerçek kişiler tarafından oylandığı ve verilen notlarda taraflı olduğu tespit edilenlerin ayıklandığı belirtilen Taste Atlas'ın açıklamasında, "Kimse bu sıralamayı sevmiyor, fakat gerçek insanların geçerli seslerinin yansıması. Bu yüzden 'bizden nefret etmeyin biz sadece oy sayıyoruz' yazdık" denildi.

  Taste Atlasın tartışmalı listesinde Cağ kebabı 9. sırada

  Taste Atlas’ın en iyi geleneksel yemek listesinde Çağ kebabı ilk 9. sırada yer alırken, ilk 100 içinde Türkiye'den 14. sırada Şiş kebap 22. sırada Mantı, 39. sırada İskender ve 45. sırada Ali nazik, 49. sırada Döner, 75. sırada Hünkar beğendi, 80. sırada Çöp şiş, 81. sırada Adana kebabı yer aldı.

  Küçükbaş hayvan etiyle yapılan ve özel baharatlarla hazırlanarak odun ateşinde pişirilen cağ kebabın hazırlık aşamasında önce hazırlanan et soğan, biber, tuz ve çeşitli baharatlarla terbiye edildikten sonra dinlendirmeye bir müddet bırakılıyor. Daha sonra "cağ" adı verilen şişlere takılırken, yatık olarak özel odun ateşinde yavaş yavaş pişiriliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu kebap, Erzurum’da 22 Şubat 2010'da "Oltu cağ kebabı" adıyla coğrafi işaret, Artvin ise 2 yıl önce "Yusufeli cağ döner" adıyla marka tescili almıştı.

  (Kaynak: Euronews Türkçe)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow