Teknelere yönelik katil balina saldırılarındaki artış araştırılıyor: Sebebi "intikam" olabilir...

Teknelere yönelik katil balina saldırılarındaki artış araştırılıyor: Sebebi "intikam" olabilir...

Teknelere yönelik katil balina saldırılarındaki artış araştırılıyor: Sebebi intikam olabilir...

Avrupa'nın İber Yarımadası açıklarında seyreden teknelere yönelik katil balina saldırılarındaki keskin artış, bu hayvanların aslında birbirlerine yelkenli tekneleri nasıl batıracaklarını öğrettiklerini düşündürdü. Üstelik uzmanlara göre bu yırtıcılar, tekneleri intikam amaçlı batırıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Katil balinaların giderek daha agresif davrandığına ilişkin gözlemler aslında 2020'de başladı. Ancak bu aya kadar, herhangi bir katil balinanın okyanusta gezinen bir tekneyi veya yatı fiilen batırdığı görülmemişti.

Kısa süre önce aniden teknelere saldırmaya başlayan yırtıcılar, az bir zaman aralığında üç tekne batırdı.

Orka diye de adlandırılan katil balinalar, okyanus yunusları ailesinin en iri üyeleri.

Çok yönlü yırtıcılar olan orkalar; balık, deniz kaplumbağası, kuş, fok, köpekbalığı ve hatta diğer genç ve küçük yunusları yiyor. Bu şekilde deniz besin zincirinin en üst noktasında yer alıyor.

Bilim insanları katil balinaların neden aniden yelkenli tekneleri batırdığını kesin olarak söyleyemiyor. Ancak ikna edici bir ana teorileri var: İntikam.

Portekiz'deki Aveiro Üniversitesi'nde biyolog Alfredo López Fernandez'in aktardığına göre, "Beyaz Gladis" adı verilen bir dişi katil balinanın bir yelkenli yüzünden travma geçirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bunun ardından Beyaz Gladis, rastladığı benzer teknelere saldırmaya başladı. Teoriye göre, diğer yetişkin orkalar da bu davranışı benimsedi ve teknelere karşı daha agresif hale geldi.

Üstelik bu yetişkinlerin çocukları da söz konusu davranışı benimsemiş durumda. Diğer bir deyişle yelkenlileri batırmak artık bir "aile geleneği" haline geldi.

Independent Türkçe'deki habere göre teknesi 4 Mayıs'ta Cebelitarık Boğazı'nda orkalar tarafından batırılan kaptan Werner Schaufelberger, "İki küçük ve bir büyük orka vardı" diyor:

"Küçükler arkadan dümeni sallarken, büyük olan defalarca geri çekilip yandan tüm gücüyle gemiye çarptı."

Schaufelberger, "İki küçük orka büyük olanın tekniğini gözlemledi" diye de ekliyor:

Hafifçe hızlanarak onlar da tekneye çarptı.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber