2 milyar dolarlık kripto para vurgunu: Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer Tayland'a mı kaçtı?

2 milyar dolarlık kripto para vurgunu: Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer Tayland'a mı kaçtı?

Türkiye'deki kripto para borsalarından Thodex, dün işlemlere birkaç gün süreyle kapatıldığını açıkladı. Bu açıklamadan bir süre sonra ise şirketin kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in Twitter hesabı kapandı, kendisinin telefonlarına ulaşılamadı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Thodex'in kurucusu hakkında "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç örgütü kurmak" suçundan re'sen soruşturma başlattı. Polis Thodex'in İstanbul Kadıköy'deki merkezinde arama yapıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'de kripto para dünyasında gündem Thodex ve dolandırıcılık hikayesi... 

Türkiye'deki kripto para borsalarından Thodex, dün işlemlere birkaç gün süreyle kapatıldığını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamanın ardından şirketin kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer'in sosyal medya hesapları kapandı, telefonlarına ulaşılamadı. Şirketin diğer temsilcileri de telefonlara çıkmadı. Yöneticilerin adeta sırra kadem basmasının ardından Thodex'te parası olanlar arasında panik havası arttı. 

İşlemlerin kapatılmasıyla mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç'a göre Özer, 2 milyar dolarla 20 Nisan akşamı Tayland’a uçtu. DHA'nın haberine göre ise Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in ise 20 Nisan Salı günü saat 19.50'de Arnavutluk Tiran'a gittiği belirlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kampanyalarında pek çok ünlü isme ve influencerlara yer veren Thodex olayı nasıl gelişti?

Olayların ilk patlak vermesi bu hafta başında Thodex'in "Dogecoin (DOGE) işlemlerinde kısa süreli bir bakım çalışması gerçekleştiriyoruz" duyurusu ile başladı. Bir gün sonra ise "Borsamızda yaşanan çekim sorunları nedeniyle 20.04.2021 saat 20:00 itibariyle planlı bakım çalışması yapılacak” açıklaması geldi. Ancak belirtilen süre sonrasında Thodex açılmadı ve yatırımcılar alarma geçmeye başladı.

Olay TCMB'nin telafisi mümkün olmayan zararların oluşma uyarısında bulunarak kripto varlıkların gündelik ödemelerde kullanılmasını yasaklamasının birkaç gün ardından gerçekleşti. 

Yaklaşık 4 yıldır kripto para dünyasında faaliyet gösteren Thodex'in internet sitesi bugün de hata mesajı verdi.

Şirket ise dün Twitter'dan yaptığı son açıklamada yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağını ve bu nedenle kullanıcıların siteyi bir süre kullanamayacağını belirtti. Açıklamada, "İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız; dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri; uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır... Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup; devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avukat Oğuz Evren Kılıç, borsada aylık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu düşündüklerini belirtirken, bu hesapla yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını öngördüklerini söyledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Çok sayıda kişinin suç duyurusu üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı merkezi Kadıköy'de bulunan şirket ile ilgili Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç örgütü kurmak"suçundan re'sen soruşturma başlattı.