hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tonga nerede, nüfusu ne kadar? Tonga yanardağ patlaması nerede oldu?

  Tonga nerede, nüfusu ne kadar Tonga yanardağ patlaması nerede oldu
  expand

  Bin yılın patlaması olarak değerlendirilen Tonga yanardağ patlaması sonrasında 100 bine yakın kişiyle iletişim tamamen kesildi. Ülkenin ada ülkesi olması nedeniyle bölgeye erişim yapılamıyor. Peki, tam olarak Tonga nerede, nüfusu ne kadar? İşte detaylar…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tonga’da meydana gelen yanardağ patlaması sonrasında adeta bölge yok oldu. 100 bine yakın kişiyle iletişim kurulamazken yanardağdan çıkan küllerin havayı kaplaması nedeniyle uzun süre bölgeye uçakla bile erişim sağlanamadı. Komşu ülkeler küllerin azalmasının ardından bölgeye keşif uçakları göndermeye başladı. Patlamanın şiddetiyle elektrik ve telefon bağlantıları da kesilince bölgeyle iletişim tamamen koptu.

  TONGA NEREDE, NÜFUSU NE KADAR?

  Tonga ya da resmî adı ile Tonga Krallığı, Büyük Okyanus'ta yaklaşık 169 adadan oluşan ada ülkesi olarak biliniyor. Toplam kara yüzölçümü yaklaşık 700 km2 olan ülke, Güney Pasifik Okyanusu'nun yaklaşık 700.000 km2 büyüklüğünde bir alanı kaplar. 2021 itibariyle nüfusu 104.494 olan ada ülkesinin nüfusunun %70'i başkent Nuku'alofa'nın bulunduğu Tongatapu adasındadır. Ülke nüfusunun geri kalanı, ülkedeki 35 adada yaşamaktadır. Tonga, kuzebatısında Fiji ile Wallis ve Futuna (Fransa), kuzeydoğusunda Samoa, batısında Yeni Kaledonya (Fransa) ile Vanuatu, doğusunda Niue (Yeni Zelanda) ve güneybatısında Kermadec (Yeni Zelanda) ile sınırlanmıştır.

  PATLAMANIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow