hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Toplantıda kavga çıktı, İçişleri Bakanı valiye su attı

  Toplantıda kavga çıktı, İçişleri Bakanı valiye su attı
  expand
  KAYNAKDeniz Berktay / Kiev / DHA

  Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov ile Odessa Valisi ve Gürcistan'ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili arasında başlayan tartışmada Bakan Avakov, Saakaşvili'nin üzerine su döktü. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, tarafları yatıştıramayınca, toplantıya son verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kiev'de düzenlenen Ukrayna Ulusal Reform Konseyi Toplantısı'nda İçişleri Bakanı çıkan kavga alışılmadık görüntülere sahne oldu. Toplantıda Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, bir süreden beri Ukrayna Hükümeti'ni yolsuzluklara bulaşmakla eleştiren Odessa Valisi Mihail Saakaşvili'yi, Odessa'daki tesisleri Rus işadamlarına satmaya çalışmakla suçladı.

  Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı vatandaşlıktan çıkarıldı

  Avakov, Saakaşvili'nin Odessa Liman Fabrikası'nın satışı için, bir Rus oligarkın kuruluşu olan Uralhim işletmesiyle görüştüğünü söyledi ve Ukrayna'nın devlet işletmelerini özelleştirirken Rus firmalarıyla değil, ismi bilinen Batılı firmalarla görüşmelerin yapılması gerektiğini dile getirdi.

  Saakaşvili "konuşacak yer" bulamadı

  Avakov'un ifadesine göre Saakaşvili, bu suçlama üzerine, "Mihail Saakaşvili'yle hiçkimse bu şekilde konuşamaz. Sen, yolsuzluğa bulaşmış bir bakansın, bense dürüst bir insanım" şeklinde yanıt verdi.

  Ukrayna'da muhalif vekil başbakanı kucaklayıp kürsüden indirdi

  Bu yanıt üzerine gerginlik büyüdü ve Bakan Avakov, Saakaşvili'nin üzerine su fırlattı. Avakov ayrıca Saakaşvili'ye, Ukrayna'yı terk etmesini söyledi. Saakaşvili ise, kendisinin Ukrayna vatandaşı olduğunu ve Başbakan Arseniy Yatsenyuk'tan farklı olarak, kendisinin ülkeyi soymadığını ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa, "sokak dövüşlerini andıran bu görüntülerin ülkeyi utandırdığı" ifade edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow