hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TRAFİK HIZLANDI! Çadır zirvesi sonrası İsrail'e gitti

  TRAFİK HIZLANDI Çadır zirvesi sonrası İsraile gitti
  expand

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın bir haftalık yoğun ziyaret trafiği sürüyor. Türkiye dahil şu ana kadar 6 ülkeye ziyaret gerçekleştiren ABD'li bakan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile El-Ula'da kış kampındaki görüşmesinden sonra rotasını İsrail'e çevirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD’li bakan Türkiye, Yunanistan, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan ziyaretinin ardından rotasını İsrail’e çevirdi.

  Ziyaret trafiğinin 11 Ocak’ta sona ermesi beklenen Blinken'ın, Batı Şeria ve Mısır'a da gitmesi planlanıyor.

  Blinken dün, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile El-Ula'da bir araya geldi. Masadaki kritik gündem maddesi Gazze’ydi.

  Öte yandan görüşmenin gerçekleştirildiği çadır ise dikkatleri üzerine topladı.

  ÇADIR GÖRÜŞMESi

  Suudi veliaht prens, El-Ula’daki geleneksel kış çadırında Blinken’ı ağırladı.

  TRAFİK HIZLANDI Çadır zirvesi sonrası İsraile gitti

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ülke basınına yansıyan haberlerde ABD’li Senatör Lindsey Graham’ın da burada ağırlandığı görüldü.

  BLINKEN’DAN AÇIKLAMA

  Dünkü görüşmeye ilişkin açıklama yapan Blinken, “Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile El-Ula’da bir araya geldik ve Gazze'deki insani ihtiyaçların acilen karşılanmasının ve çatışmaların daha fazla yayılmasının önlenmesinin önemini ele aldık” dedi.

  KIZILDENİZ AÇIKLAMASI

  Blinken, Selman ile yaptığı görüşme öncesinde Yemenli Husilerin Kızıldeniz’de ticari gemileri hedef alan saldırılarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Blinken, “Bu çatışma genişlememelidir. En işlek ticaret koridorlarından biri olan Kızıldeniz'de Husilerin gerçekleştirdiği ve küresel deniz taşımacılığının yaklaşık yüzde 20'sini sekteye uğratan ya da gemilerin rota değiştirmesine neden olan saldırıları kınıyoruz. Bu durum gıda, yakıt, ilaç ve insani yardımın taşınma maliyetini ve süresini arttırmaktadır. Acil hedeflere odaklansak bile kalıcı barışın ve güvenliğin sağlanması için de çalışmalıyız. Amerika Birleşik Devletleri, İsrail için kalıcı güvenlik ve Filistin halkı için bir devlet sağlayan bölgesel bir yaklaşım vizyonuna sahiptir” ifadelerini kullandı.

  TÜRKİYE ZİYARETİ

  Geçtiğimiz Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Blinken'ı Vahdettin Köşkü'nde kabul etmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kabulde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın da hazır bulundu. 

  TRAFİK HIZLANDI Çadır zirvesi sonrası İsraile gitti

  BLINKEN-FİDAN GÖRÜŞMESİ

  İstanbul'da gerçekleşen Hakan Fidan-Antony Blinken görüşmesinin detayları diplomatik kaynaklardan öğrenildi. 

  Görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkiler kapsamlı şekilde ele alındı. Bakan Fidan, F-16 alım sürecinin sonuçlanmasını beklediğini muhatabına aktardı. İsveç'in NATO üyelik süreciyle ilgili nihai kararın Meclis’e ait olduğunu ifade etti.  İki Bakan, Gazze'de devam eden insanlık trajedisini de değerlendirdi. İsrail'in artan saldırganlığının tüm bölgeye yönelik bir tehdit olduğuna dikkati çeken Bakan Fidan'ın, derhal ateşkes ilan edilerek Gazze'ye kesintisiz insani yardım ulaştırılması gerektiğini vurgulayarak; iki devletli çözüme yönelik müzakerelere bir an önce başlanması çağrısında bulunduğu öğrenildi.

  Karadeniz'de gerilim yaşanmasını arzu etmediğini belirten Bakan Fidan'ın, Rusya ve Ukrayna'da üretilen gıda ürünlerinin güvenli biçimde dünya pazarlarına ulaştırılması için gösterdikleri çabalar konusuna da değindiği ifade edildi. Görüşmede, Azerbaycan - Ermenistan arasındaki görüşmeler ile Suriye ve Irak gibi bölgesel konular da ele alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD’Lİ BAKAN İSRAİL’DE

  ABD’li bakan bugün ise İsrail’de.

  TRAFİK HIZLANDI Çadır zirvesi sonrası İsraile gitti

  Tel Aviv’de İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ve Dışişleri Bakanı Katz ile olan görüşmesine ilişkin ilk fotoğraflar geldi.

  Yerel basında yer alan haberlere göre ise görüşmenin gerçekleştiği binanın dışında bir grup rehine ailesi protesto düzenleyerek, Biden yönetimine Gazze’deki İsrailli esirlerin serbest bırakılması için daha fazla çaba göstermeye çağırdı.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow